Na Ukrajinu odjeli začátkem května a strávili tam několik dnů. Hlavním iniciátorem a mecenášem výpravy byl bratr Peter Szenazy, starosta Sokolské župy Budečská a zároveň starosta Sokolské jednoty Křivoklát. Sokolové Tomáš Labounek, Jiří Laryš a Jiří a Josef Hofmanovi jeli s ním. Ve městě Malyn se aktivně zapojili do pořádání sokolského dne a běhu za svobodu na tamním atletickém stadionu.

„Přišlo několik stovek lidí, byla tam moc příjemná atmosféra. Děti i dospělí se díky této akci odreagovali. Zapomněli alespoň na chvíli na válku a nasáli sportovní a sokolskou atmosféru,“ popsal starosta Sokola Hodolany a zároveň vzdělavatel Sokolské župy Olomoucké - Smčkové Tomáš Labounek.

Připomněl, že šlo už o druhou sokolskou výpravu na Ukrajinu. Ta první proběhla loni na podzim.

„Bratři sokolové tam tehdy dovezli dodávkou potravinovou pomoc a různé pomůcky pro cvičení. Například žíněnky, míče, hokejky nebo tenisové rakety. Sokol ve městě Malyn měl tehdy jen deset členů, teď už jich má více než stovku. Tři desítky tamních dětí už dokonce nacvičují sestavu na slet, který proběhne v Praze v příštím roce,“ popsal spolupráci nadšený olomoucký Sokol.

Pracovníci ACHO vyrazili v minulém týdnu na Ukrajinu.
Všude obří vděk za pomoc z Česka, poznal olomoucký tým charity na Ukrajině

Barbarsky zničená

Společně s ostatními postupně projížděl další ukrajinské obce a města. Navštívil například Borodjanku nebo město Buča.

„Tam se děla opravdu hrozná zvěrstva, také Borodjanka je barbarsky zničená. Velmi nás zasáhla prohlídka hřbitova pro oběti válek, kde pořád přibývají nové hroby. Zavítali jsme rovněž do obce Malá Zubovština, která byla kdysi ryze česká, mají tam sokolovnu i českou školu, s místními občany to bylo velmi příjemné setkání,“ vzpomněl Tomáš Labounek.

S obyvateli města Malyn budou sokolové spolupracovat na několika společných projektech. Jedním z nich je pomoc se zřízením sokolovny v budově bývalé mateřské školy.

„Zatím jsme ve fázi, kdy připravujeme projektovou dokumentaci. Kdo by nám s tím chtěl pomoci, může na sokolovnu pro Ukrajinu přispět libovolnou částkou, stejně tak na letní tábor, který pro ukrajinské děti brzy uspořádáme u nás,“ popsal další aktivity Olomoučan.

Sokolové v Olomouci pouštěli lodičky po řece Bystřici
Sokolové v Olomouci pouštěli lodičky po řece. Připomněli dvě výročí

Sokolové pomáhají na Ukrajině nejen s obnovením Sokola, ale i s tím, jak organizaci provozovat a vést její členy.

„Není to jen sportovní záležitost, ale i vlastenecká, a to oni teď potřebují. Tamní obyvatelé jsou velmi hrdí, neústupní a jednotní v tom, že chtějí zpátky všechna svoje území, která jim sebrali v roce 2014. Loučili jsme se s tím, že se s nimi podělíme také o naše zkušenosti s fungováním Sokola včetně administrativních a provozních záležitostí, které jsou s tím spojené. Samozřejmě jsme tam získali nové přátele,“ dodal Tomáš Labounek.