Olomoučané znají tvorbu Jana Dostála například díky téměř dvanáctimetrové Stvůře umístěné ve Smetanových sadech, nebo Vetřelci na střeše domu v Šemberově ulici. Je také autorem sochy anděla u Chomoutovského jezera.

Na rozměrné plastice Smyce, která bude umístěna před jednou z olomouckých firem, začal sochař Jan Dostál pracovat už v prosinci 2019.

close Nová plastika Jana Dostála nazvaná Smyce bude během května nainstalována u sídla jedné z olomouckých firem. info Zdroj: Archiv Jana Dostála zoom_in Nová plastika Jana Dostála nazvaná Smyce .

„Poměrně dlouho jsme vymýšleli technologii, loni v květnu jsem se pustil do práce. Socha už je dokončená, momentálně řešíme, jak ji pomocí speciálních jeřábů a soupravy pro nadměrný náklad přepravíme na místo. Během května bude nainstalována v Olomouci v ulici K Mrazírnám před sídlem firmy První hanácká BOW, která mi dodává většinu strojů potřebných pro mou tvorbu,“ vysvětlil Jan Dostál.

Na nové umělecké dílo spotřeboval přes 14 tun materiálu, což představuje asi šest stovek metrů stočeného kovového profilu.

„Smyce symbolizuje uzel a propojení, protože firma se zabývá mezinárodním obchodem v oblasti strojírenství. V loňském roce jsem do jejich sídla vyráběl také interiérové doplňky, osvětlení a originální stůl. Interiérovým doplňkům se teď budu věnovat ve větší míře. Moje návrhy soch většinou vznikají bez detailních výkresů. Nápady nosím v hlavě, vyhovuje mi, že v průběhu práce pak mohu cokoli změnit. Mé sochy často vznikají doslova živelně a proto jsou tak autentické,“ popsal olomoucký sochař.

Mrak pro Expo

V druhé polovině dubna se vrátil z Dubaje, kde téměř tři měsíce pracoval na nerezové plastice Mrak, která je součástí českého pavilonu na světové výstavě EXPO 2021. Rozměrné dílo má ukázat, jak lze pomocí moderních technologií vytvořit oázu v poušti a prostřednictvím unikátní technologie S.A.W.E.R. získávat za pomoci solární energie vodu ze vzduchu. Na plastiku Mrak spotřeboval Jan Dostál asi 17 tun nerezového materiálu, použil devět kilometrů nerezových trubek.

„Práce už mám z větší části hotové, v srpnu tam poletím znovu, dokončit fontánu, která vznikne uvnitř pavilonu. Návrh jsme upravovali společně s architekty ze studia JIN JAN takzvaně za pochodu, dodatečně jsme vymysleli velké skleněné bubliny, kterými bude protékat voda. Skvěle tam fungovala technologie, všechno šlo hladce a bez větších problémů, byl jsem z toho nadšený,“ řekl k prestižní zakázce ve Spojených arabských emirátech Jan Dostál.