Na rozměrnou sochu spotřebují umělci celkem 33 tun písku. Na místo u radnice jej firma přivezla v pondělí. „Zítra bychom mohli začít. Je to dostatečně zhutnělé, napěchované v bednách,“ ukazoval na pyramidu z bednění spoluautor olomouckého uměleckého díla, sochař Marian Maršálek.

Svatou Pavlínu ztvární jeho kolega, sochař Václav Lemon, a to jak dává pít vodu z lampy, která byla přivezena s jejími ostatky z Říma, Olomoučanům stiženým morovou epidemií. „Mnozí, kteří se napili, se uzdravili,“ popisuje svou skicu budoucí pískové sochy Václav Lemon.

Sochař Marian Maršálek bude pracovat na druhé straně sochy, kde vytvoří připomínku třístého výročí Mariánského sloupu z Dolního náměstí.

Dílo by mělo být dokončené před začátkem Svátků města, tedy 2. června. „Počasí vypadá, že bude dobré. Nejméně týden nám to určitě zabere,“ zamýšlel se Marian Maršálek.

Svatá Pavlína z písku bude vysoká čtyři metry se základnou o rozměrech 3 x 2,5 metru.

„Pokud počasí dovolí, měla by na Horním náměstí stát až do konce září. Před deštěm ji bude chránit speciální postřik,“ informovala mluvčí olomoucké radnice Jana Doleželová.

Vloni sochaři na stejném místě vytvořili v rámci Týdne vojenské historie pískovou císařovnu Marii Terezii. Týden vojenské historie měl připomenout, že Olomouc je nejen zemskou a církevní metropolí a nejstarším moravským univerzitním centrem, ale i bývalou hlavní říšskou pevností a významným posádkovým městem.