Na Horním náměstí je připraveno rozměrné speciální „bednění“ s přibližně 40 tunami pečlivě upěchovaného písku.

„Dřevěné bedny se postupně navrší na sebe a vytvoří stabilní konstrukci. Každá z nich je ještě zajištěna upínacími ´kurtnami´. Bedny nám při práci zároveň slouží jako lešení. Na sochy používáme mletý vápenec s vyšším podílem jílu, vozíme jej z nedalekého Vitošova. Osvědčil se nám nejvíce, máme s ním velmi dobré zkušenosti,“ popsal sochař Marian Maršálek.

Letošní písková socha je vysoká více než čtyři metry. Má být alegorií svobody a demokracie a současně připomínat pozoruhodné životní osudy tří výjimečných Olomoučanek, Květoslavy Bartoňové, Eriky Bednářové a Zdeny Mašínové.

Jejich příběhy zachycuje také unikátní komiks s názvem Tři královny, který vzniká díky Institutu Paměť národa.

Květoslava Bartoňová (rozená Axmanová) na maturitní fotografii. Její příběh je jedním z komiksově ztvárněných osudůtři výjimečných Olomoučanek, které lze nově vidět k v krytu v Bezručových sadech
Olomouc má svého sira Wintona. Tehdy 18letou studentku Květu z Neředína

Na novém díle bude Marian Maršálek v nadcházejících dnech pracovat společně se sochařem Jiřím Kašparem.

„Samozřejmě záleží na počasí, komplikací by byl vytrvalý déšť. V polovině týdne bychom měli mít hotovo, pracovníci Výstaviště Flora Olomouc pak ještě spodní část osadí květinami. Aby socha odolala rozmarům počasí, použijeme ochrannou impregnační vrstvu. Na Horním náměstí by pak měla vydržet až do podzimu,“ předpokládá autor.

Zdena Mašínová, sestra protikomunistických odbojářů Ctirada a Josefa, při loňském otevření Památníku tří odbojů
Nevzdat se, to je naše heslo, říká Zdena Mašínová. Po útěku bratrů prožila peklo

Socha z písku a květin letos předznamená oslavy Svátků města, které budou probíhat od 6. do 9. června.

Tři královny

Kryt v Bezručových sadech v Olomouci s expozicí Institutu Paměti národa v únoru 2024Kryt v Bezručových sadech v Olomouci s expozicí Institutu Paměti národa v únoru 2024Zdroj: Deník/Magda VránováKomiks s názvem Tři královny zachycuje životní osudy tří výjimečných Olomoučanek.

První z nich je příběh tehdy osmnáctileté Květoslavy Bartoňové, která krátce po druhé světové válce zachránila 45 sirotků z Údolí smrti v Dukelském průsmyku.

Druhým příběhem je osud tehdy patnáctileté Eriky Bednářové, dívky německého původu. Ta během druhé světové války společně s rodinou obětavě pomáhala Čechům. Hned po válce ji ale Češi poslali do sběrného tábora.

Třetím příběhem je osud Zdeny Mašínové. Přes všechno utrpení, kterým si prošla, vytrvala a nevzdala se svých hodnot.