Poté, co přivolaní pyrotechnici nábojnici zrentgenovali a v laboratoři prozkoumali, měli obrovskou radost.

Předci totiž do vybuchlého granátu ukryli vzkazu pro příští generace. Místní si tak již brzy přečtou, jak se ve vsi žilo mezi světovými válkami.

„Přijel jeřáb a rozebral sochu. Z podstavce jsme v dílně chtěli odvrtat zkorodovaný spodní čep, ale nebyl tam, místo toho byla horní část zabetonovaná. Dlátkem jsme šetrně odstranili beton a našli granát," popisoval zkušený restaurátor Martin Parobek překvapení v podstavci.

To jej zaskočilo.

„Říkal jsem si: buďto jde o dílo nějakého blázna, který chtěl uškodit, anebo o schránku. Viděl jsem to tehdy padesát na padesát. Ovšem kdo z předků, když opravoval svatého, by vkládal do podstavce nevybuchlý granát?" připomněl, jak se tehdy ptal sám sebe.

Ukrýval sklenici a schránku s mincemi

Granát v dílně převzali pyrotechnici.

„Prozkoumali ho a zjistili, že nejde o funkční munici. Raději si však granát odvezli k bližšímu ohledání do laboratoře," uvedl restaurátor.

Zpráva, která přišla po pár týdnech, udělala všem v Norberčanech velkou radost.

„Našli sklenici a schránku s mincemi," přiblížil poklad vložený do soklu.

Dokumenty o životě vesnice

Na obci poté tajemné předměty otevřeli. Ve sklenici našli dokumenty s údaji o životě vesnice sepsané místním učitelem. Měly datum 20. dubna 1925.

„Krásně napsáno. Z dokumentů bylo možné vyčíst, kolik tehdy žilo v obci obyvatel, kdo kolik vlastnil hektarů půdy, potravinové lístky, bankovky. Schránka obsahovala i kovovou krabičku s mincemi," popisoval restaurátor s tím, že unikátní bankovky byly ještě z válečného období. V roce 1925 si už za ně místní nic nekoupili. Schraňovali je jako památku.

„Mince a papírové peníze menší nominální hodnoty byly platné. Ve schránce byly nejen německé, ale také italské mince. Do schránky zřejmě vložili, co doma měli, možná šlo o vzpomínku na první světovou válku," poznamenal restaurátor. Mincí se našlo na dvě desítky. Dokument také obsahoval podrobný popis tajného uložení schránky do podstavce.

Schránka byla vyplněna koňskými žíněmi

Podle starostky Norberčan Marie Vališové si „poklad" převzali odborníci, aby dokumenty a peníze vyčistili a prozkoumali.

„Schránka byla vyplněna koňskými žíněmi, vše bylo hodně mokré. Báli jsme se, abychom dokumenty nějak nepoškodili. Listiny si převzal archivář k vysušení, překladu a uložení," uvedla starostka. Obec získá kopie všech dokumentů, aby si je obec mohla založit do kroniky. Stejně tak jsou restaurovány mince.

„Vrátí se do obce a až budeme mít vše pohromadě, najdeme pro poklad důstojné místo. Rádi bychom jej na obci vystavili. Jde o velmi cenné údaje a odkaz pro další generaci," popisovala starostka.

Obec chce předky následovat a ve chvíli, kdy bude socha kompletně opravena, vloží do podstavce novou schránku s informacemi dokumentujícími dnešní život Norberčan. Podle restaurátora by měla být socha hotova zhruba za měsíc.

„Z plánů nalezených ve schránce jsme se dokonce dozvěděli, že od 18.století stála jinde – přímo u kostela. V roce 1925 byla posunuta o dvacet metrů dále," zmínil další zajímavost, kterou se místní dozvěděli ze vzkazu svých předků.