Na letošní 20. ročník Zahrady v Náměšti na Hané se vrací také ti, které stály u jejích začátků ve Strážnici. A diváci na to slyší – jen úvodní čtvrteční koncert navštívily asi tři tisíce lidí.

Vrchol přijde v sobotu ve 23 hodin, kdy v Amfiteátru zazpívá ostravský bard Nohavica.

„Dlouhé roky to Juppovi sliboval a najednou se rozhodl. Pojí je dlouholeté přátelství, tak mu to dal za odměnu. Zahraje asi hodinu a půl až dvě, bude vybírat spíš klidnější písničky, hodně věcí z alba Ikarus. Chce to udělat jako koncert do spacáku,“ řekla Nohavicova manažerka Jana Linková.

Dalšímí lákadly sobotního programu budou určitě Vlasta Redl (po 16.hod u Kapličky) či Blue Effect (po 19.hod v Amfiteátru).

Wabi Daněk a Samson: legendy se vrací

Po dlouhých letech se na Zahradě objevil také Wabi Daněk. Publikum si s ním zpívalo hity Na cestě, Píseň, co mě učil listopad i známé Montgomery, které kytarové vyhrávky Miloše Dvořáčka a Daňkův baryton pozvedly vysoko nad úroveň táborákového evergreenu.

„Jsem tady potřetí, ačkoli poprvé jsem nedojel, to bylo v roce 1973, jak to tam balili hned v Olomouci na nádraží. Je to čest, kdo na Zahradě neúčinkoval, tak asi mezi folkaře nepatří. Navíc tady byl skvostný zvuk, vyloženě mě bavilo zpívat, “ shrnul po koncertě Wabi Daněk.

Stejně jako on vsadil na známé písničky Laciný víno, Už to nenapravím nebo Amazonka i Samson. A měl úspěch. Legendy prostě táhnou.

„Byl to náš záměr. Vyškrtali jsme celé zahraničí jako Mladá Boleslav, která také nejdřív propouští zahraniční dělníky. Je to otázka ceny, sponzoři rapidně klesli. Na druhou stranu si to legendy zaslouží, pomohly Zahradě v prvních ročnících,“ vysvětlil dramaturg Michal Konečný.

PODÍVEJTE SE: PRVNÍ DEN ZAHRADY

Písně pro Matušku vybere Žalman

Další z legend, Waldemara Matušku, připomene v neděli blok s názvem Pocta Waldovi. Písně vybere Žalman.

„Řekl bych, že k Waldovi má nejblíž, ať už mentálně nebo hlasovým fondem,“ upřesnil Konečný, kterému se zdá, že zahradní publikum letos omládlo.

Cérky se z ní rozbrečely

Na scéně Kaplička začala včera soutěž o ceny Krtek. Zahájila ji folkrocková Alibaba z Horky nad Moravou, vítěz letošní Porty. Mnohem více lidí ale zaplnilo scénu Terasa při trampském odpoledni. Zabodovaly hlavně skupiny Marien a Epy de Mye, druhé zmíněné tleskal i zvukař.

„Je to úplně perfektní pocit, hormonální, jak se v těle rozlévají endorfiny. Přál bych ho každému zažít,“ popsal lídr jihočeské kapely Jan Přeslička.

Pódium amfiteátru patřilo jako prvním pražské kapele My3.avi.

„Ahoj Zahrado! Máte se? Tak ať máte duševní vodováhu jako tato píseň,“ přivítal vtipně diváky kapelník Jan Špalek.

Humor využilo rovněž vsetínské trio Žamboši, držitel Anděla. Na plakát k nové desce Přituhuje napsali: „Ogaři říkali, že ta nová fošna je úplně perfektní a cérky se z ní pototo… rozbečely, ale ne jako ovečky, myslíme jako očiskama, slzénky…“

Hraje se do noci a hned od rána

Festival má přívlastek multižánrový. A písně to potvrzují, jako v pátek na scéně Zámek. Ať už jedna hebrejská od skupiny Piosenki nebo v latinských rytmech rozhoupaný repertoár kapely Půl dechu do měchu s energickou zpěvačkou a kytaristkou Šárkou Pexovou.

Stejně tak patří k Zahradě akustické zpívání. První, kdo vybalil nástroje v parku, byla dívčí parta Bossorky. Přehlídka má za sebou také úvodní noční sejšn, jejž táhli Jan Žamboch a Epy de Mye. Hraje se pořád, což bylo vidět po ránu v jednom pivním stanu, kde se s banjem notovala Panenka.