O hejtmanovi přijeli jednat i další vysocí představitelé strany. Potvrdila to mluvčí ČSSD Eva Gregorová.

Vedle Sobotky dorazil na jednání krajského výkonného výboru předseda Poslanecké sněmovny a místopředseda ČSSD Jan Hamáček, šéf poslaneckého klubu strany Roman Sklenák či místopředseda Martin Starec.

Zleva šéf poslaneckého klubu ČSSD Roman Sklenák, předseda strany a premiér Bohuslav Sobotka a předseda Poslanecké sněmovny a místopředseda ČSSD Jan Hamáček

Špičky ČSSD jedou za hejtmanem do Olomouce: zleva šéf poslaneckého klubu Roman Sklenák, předseda strany a premiér Bohuslav Sobotka a předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček. Autor: DENÍK/Martin Divíšek

Od sedmnácti hodin zasedne vedení krajské organizace ČSSD, která bude za účasti stranického předsedy jednat o dalším Rozbořilově působení v čele hejtmanství a kandidátky pro krajské volby.

Policie hejtmana v údajné korupční kauze obvinila z podplácení.

Rozbořil s obviněním nesouhlasí a zatím nerezignoval na hejtmana ani krajského lídra ČSSD. 

Sobotka ještě před potvrzením informace, že hejtman je mezi obviněnými, sdělil, že očekává jeho rezignaci, pokud se to potvrdí. 

„Pokud se potvrdí informace o jeho obvinění, očekávám, v souladu s politickou kulturou, kterou prosazuje ČSSD, jeho rychlou rezignaci na veřejné a stranické funkce," uvedl premiér a šéf strany.

Když se ve čtvrtek odpoledne dozvěděl, že Rozbořil zvolil jiný postup a místo okamžité rezignace ohlásil jednání s vedením krajské ČSSD, zastupiteli za ČSSD a krajským koaličním partnerem s tím, že Sobotku požádá o schůzku, premiér vzkázal, že přijede do Olomouce a sejde s hejtmanem i vedením krajské ČSSD.

„Situaci kolem obvinění hejtmana Rozbořila budu řešit zítra po návratu z Bruselu," uvedl v podvečer na Twitteru.

"Rezignací bych přiznal vinu"

Okamžitou rezignací by Rozbořil podle svých slov přiznal vinu, kterou necítí.

Odmítl, že by měl nabízet úplatek a požadovat informace nad rámec povinností a kompetencí hejtmana. Svoji roli v kauze označil za nepodstatnou.

Hejtman sdělil, že rozumí vyjádření Sobotky, ale celou věc chce projednat se spolustraníky v regionu.

Pokud bude mít jejich podporu, sdělil, že požádá o schůzku předsedu Sobotku, aby mu vysvětlil některé okolnosti.

„Určitě se k tomu postavím čelem," ujistil ve čtvrtek Rozbořil.

Jediná záchrana: důkazy o komplotu

Jak ČTK sdělil jeden ze členů grémia ČSSD, jediné, co by podle něj mohlo odchodu Rozbořila z funkce zabránit, by byly jeho jasné důkazy, že vyšetřování je komplotem proti němu.

To se ale prý nedá očekávat.

Vyloučena naopak není debata nejužšího vedení strany o tom, kdo Rozbořila nahradí v čele kandidátky pro krajské volby.

Jezdecký areál na Lazcích

Hejtman je stíhán po úterní razii protimafiánského útvaru společně s náměstkem ředitele krajského policejního ředitelství Karlem Kadlecem, šéfem odboru hospodářské kriminality Radkem Petrůjem a vlivným olomouckým podnikatelem Ivanem Kyselým. Jediný Rozbořil je na svobodě.

Hejman je podezřelý z toho, že měl Kadlecovi nabídnout úplatek. Podle serveru Neovlivní.cz šlo o podezření ministerstva financí na dotační podvod při výstavbě jezdeckého areálu v olomoucké části Lazce.

Hejtman, který projekt vymyslel, měl požadovat zastavení vyšetřování.

Jezdecký areál Equine Sport Center Olomouc

Jezdecký areál Equine Sport Center Olomouc

Jezdecký areál Equine Sport Center Olomouc. Autor: DENÍK/Jiří Kopáč

Hejtman schůzku potvrdil. Více sdělit nemohl.

„Byl jsem na schůzce z pozice, že mě pan Kadlec pozval na schůzku a já jsem tuto schůzku akceptoval. Co se tam probíhalo, nemohu sdělit," uvedl včera hejtman, který je předsedou ROP Střední Morava, přes který tečou do regionu miliardy korun.

S náměstkem Kadlecem se podle svých slov seznámil na bezpečnostní radě Olomouckého kraje, když zastupoval ředitel.

„Tam jsme se viděli víceméně poprvé. A od té doby jsme se potkali, jak jsem i nechal zaprotokolovat, možná třikrát či čtyřikrát. Vykáme si a rozhodně nejsme žádní přátelé. Nejsme ani ve vztahu, že bychom si předávali nějaké informace a eventuálně se bavili o finančních a jiných věcech," prohlásil Rozbořil.