„Sobota byla úplně super, slunce, mráz, prostě paráda. V neděli sněžilo a foukal vítr, byla to divočina, ve které se nelyžuje dobře. Lidí proti sobotě přijela polovina," řekl provozovatel areálu v Branné na Šumpersku Rostislav Procházka.

Dodal, že nedělní počasí nepřálo ani běžeckému lyžování. „Nahoře byla kvůli větru bílá tma, mnozí běžkaři to vzdávali," uvedl Procházka.

Podobný jako v Branné byl víkend v Koutech na Šumpersku.

„Sobota byla super, v neděli kvůli vánici dorazila polovina lidí. Víkend ale hodnotíme jako dobrý," řekl vedoucí střediska Petr Marek.

Podmínky jsou pro lyžaře podle něj ideální.

„Dnes ještě přisněžíme, abychom splnili náš ambiciózní plán – nabídnout kvalitní lyžování až do velikonočního pondělí," dodal.

Plné parkoviště bylo v sobotu i u areálu Kaste v Petříkově na Jesenicku.

„Bylo nádherné počasí, což se pozitivně projevilo na návštěvnosti. V neděli hodně foukalo a sněžilo, lidí bylo méně, byť podmínky na sjezdovkách chráněných lesy byly dobré," rekapituloval provozovatel František Kaštyl. Hodně lyžařů přijelo i do Ramzové na Jesenicku.

„V sobotu jich bylo 1400, v neděli asi 800," řekla Karla Kubíčková z areálu.

Návštěvnost si pochvaloval i zástupce karlovského střediska Myšák Boris Keka.

„V sobotu byla výborná návštěva, přijely tisíce lyžařů. Navíc nově mezi jednotlivými areály jezdil bezplatný skibus. V neděli byla návštěvnost slabší. Podmínky jsou ale úplně fantastické, na sjezdovkách je 75 centimetrů sněhu a jsou připravené přivítat lyžaře o jarních prázdninách," u­vedl.

Nedělní počasí ovlivnilo i kvalitu běžeckých stop, které jsou na řadě míst zaváté a bude je třeba opět upravit. V Jeseníkách stále platí třetí stupeň (značné) lavinového nebezpečí. Podle dispečera horské služby Jiřího Hejtmánka záchranáři o víkendu ošetřili 37 úrazů, u pěti pomáhal lékař. Za celý týden horská služba v Jeseníkách eviduje osm desítek zraněných.

Hlubočky? Pohoda

V Olomouckém kraji se lyžuje i v níže položených areálech. Podmínky jsou velmi dobré například v Hlubočkách, ve středisku vzdáleném pár kilometrů od Olomouce. V provozu jsou všechny tamní sjezdovky.

„V sobotu byla vysoká návštěvnost, dnes je o něco nižší, což je dáno povětrnostními podmínkami," uvedl provozovatel areálu Michal Stojmenov.