Podlesdělení dispečera Správy a údržby silnic Olomouckého kraje Jaroslav Loun je vterénupřitom už od nočních hodin veškerá technika, kterou silničáři mají k dispozici. Prvnísypače vyjely vOlomouci a okolíuž v noci na neděli.

„Vozovky pokryla ledovka, takže jsme celou noc jezdili a udržovali je sjízdné. V devět hodin ráno začalo sněžit, doteď jsme se nezastavili. Venku máme dvaadvacet sypačů, je to prakticky veškerá technika, kterou máme k dispozici,“ uvedl dispečer krajských silničářů.

I přes veškerou snahu silničářů jsou tak vozovky sjízdné jen s velkou opatrností. „Pořád sněží, odklízení silnic se tak komplikuje. Kdo nemusí, ať raději zbytečně vůbec nevyjíždí. Zatím jsou sjízdné všechny silnice v bývalém okrese Olomouc, řidiči však po nich musí jezdit pomalu,“ upozornil Loun.

Také úsek u Jívové a Hraničních Petrovin na Šternbersku je zatím průjezdný. „Musíme ho uzavřít téměř při každém vydatném sněžení. Jakmile tam začne foukat silný vítr, nelze jej udržet sjízdný. Nyní tam ale ještě řidiči bez velkých problémů projedou,“ dodal Loun.

Do olomouckých ulic vyjely také sypače Technických služeb města Olomouce (TSMO), které spravují přes 100kilometrů silnic a 160kilometrů chodníků. „Kvůli ledovce jsme solili silnice ivnoci. Po celou neděli zasahovalo vOlomouci a okolních městských částech osm sypačů spluhy. Další tři čety upravovaly autobusové zastávky. Celkem bylo venku asi třicet našich zaměstnanců. Vnoci na pondělí očekáváme ochlazení, takže posílíme inoční směnu,“ sdělil Antonín Zívala zTSMO.

Hustě sněžit začalo v neděli po deváté hodině apřed polednem bylnapříkladzasněžený i hlavní tah na Přerov. "Dá se to jet, ale opravdu jen opatrně a pomalu," hlásil o půl dvanáctézesilnice na Přerov řidič Marek Kuchařík. "Po cestě jsempotkal jen jednoauto s radlicí,"doplnil.

Podobnou zkušenost hlásil i Pavel Rychtář. "Je zajímavé, že zatímco před polednem byla Kroměříž a okolí dokonale vyčištěné, na Přerovsku a Olomoucku jsou ještě v 15 hodin většinou jen auty vyjeté koleje. A to se bavíme o hlavním tahu mezi oběma městy a průjezdu Přerovem," sdělil nám rozzlobený řidič.

Olomoučtí policisté od nedělního rána vyjížděli kdevíti dopravním nehodám. „Řidiči naštěstí jezdili pomalu, takže nedošlo kžádným vážným zraněním. Většinou však na kluzkém povrchu nezvládli včas zabrzdit, takže to několika šrámy odnesly jejich automobily. Za celý den jsme při nehodách zaznamenali pouze jedno lehké zranění,“ uvedl Vladislav Hejníček zolomouckého policejního ředitelství.

Ani olomoucká záchranná služba nevyjížděla kvážným úrazům způsobeným sněhovou nadílkou. „Zřejmě je to také díky tomu, že jsme vminulosti udělali osvětu. Starší lidé si teď dávají mnohem větší pozor a při sněhových kalamitách zbytečně nevycházejí. Rovněž řidiči jezdí pomalu a opatrně. Nezaznamenali jsme žádný úraz, zlomeninu ani pád na sněhu, ukterého bychom museli zasahovat,“ uvedl ředitel Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje Ivo Mareš.

Za celou neděli až do 19 hodin došlo na Olomoucku pouze k deseti lehkým nehodám, silnice jsou nadále se zvýšenou opatrností plně sjízdné.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z OLOMOUCKA

Moje OlomouckoSportKulturaPodnikáníČerná kronika