Silnice v Olomouckém kraji jsouzatím sjízdné se zvýšenou opatrností. Občasné sněhové přeháňky by ale měly na našem území přetrvávat do konce týdne.

„V nižších polohách bude sníh postupně tát, ale zase zřejmě napadne nový. Ve vyšších polohách a na horách se nejspíš stávající sněhová vrstva zřejmě udrží, s velkou pravděpodobností sněhu přibude,“ informoval Tomáš Ostrožník z Českého hydrometeorologického ústavu.

Výhledově by srážky měly ustat nejspíš ke konci týdne, kdy se zároveň počítá s ochlazením.

Nejvíce sepotrápili se sněhovou nadílkou na Šumpersku a Prostějovsku, kde vnoci na pondělí napadlo do pěti centimetrů sněhu.

Největší problémy měli řidiči na Konicku, kde v příkopě skončily dva autobusy a některé tamní úseky blokovaly kamiony. Kvůli nehodám byl dopoledne neprůjezdný také tah z Prostějova do Olomouce.

„První nehoda se stala hned zrána a zablokovala silnici. K dalším došlo v koloně, kdy někteří řidiči nedodrželi bezpečnou vzdálenost a na sněhu automobil včas neubrzdili,“ sdělila prostějovská policejní mluvčí Alena Nedělníková.

Na Šumperskuv pondělípopojížděli řidiči v dlouhé koloně směrem na Studenou Loučku. Provoz mezi Mohelnicí a Moravskou Třebovou blokovaly kamiony, které se ve sněhové břečce rozjížděly jen s obtížemi.

„Provoz je kvůli opravě cesty sveden do jednoho pruhu a řídí jej semafory. Kopec pak kamionům dělá potíže. Kolona se sice hýbe, ale velmi pomalu. Silnici ošetřujeme posypem,“ hlásilJiří Žváček z mohelnického cestmistrovství silničářů.

Situace v okolí Olomouce tak vážná nebyla.

„V Olomouci řešili policisté celkem třináct dopravních nehod. V souvislosti s počasím ale havarovali řidiči jen v několika případech, a to v dopoledních hodinách. Většinou bylo na vině nedodržení bezpečné vzdálenosti, nebo podcenění podmínek na vozovce,“ uvedla policejní mluvčí Jitka Dolejšová.

Častým důvodem nehod je podle Dolejšové i to, že řidiči doposud jezdí na letních pneumatikách. Ty na zasněžených a mokrých vozovkách příliš bezpečí neposkytují. Silničáři se snaží udržet silnice v regionu ošetřené.

„Na Olomoucku byly chemicky udržované silnice jen mokré, se zbytky sněhu na krajnicích. Vozovky udržované posypem mají na povrchu vrstvu ujetého sněhu do tří centimetrů,“ informoval dispečer olomouckých silničářů.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z OLOMOUCKA

Moje OlomouckoSportKulturaPodnikáníČerná kronika