„S pluhy a sypači jsme vyrazili do terénu ve čtvrtek ve tři hodiny nad ránem, a to prakticky na všech cestách druhé a třetí třídy v celém kraji,“ uvedl provozní náměstek příspěvkové organizace Správa silnic Olomouckého kraje (SSOK) Tomáš Vaida.

Nejvíce sněhu, zhruba osm centimetrů, napadlo podle něj do čtvrtečního rána v Lipné u Potštátu, v oblasti Jeseníků to byly zhruba dva až tři centimetry.

„Během dne výjezdy v případě potřeby opakujeme,“ doplnil Vaida s tím, že sypače jsou na cestách ve všech okresech kraje.

Silnice v regionu jsou podle jeho slov převážně mokré nebo s rozbředajícím sněhem, s rostoucí nadmořskou výškou se objevuje i ujetá vrstva sněhu krytá posypem.

„Zatím vše zvládáme bez problémů, zbylý sníh postupně z komunikací odstraňujeme,“ konstatoval Tomáš Vaida.

Podle předpovědi počasí na pátek a sobotu má v Olomouckém kraji sněžení postupně slábnout a objeví se opět až místy v sobotu večer. Teploty budou přes noc pod bodem mrazu, během dne se mají pohybovat kolem nuly.

Zatímco v krajském městě sníh postupně mizel, například Jívovou pokrýval odpoledne do výšky 10 centimetrů.

„Vypadá to nádherně a pořád chumelí. Jen cesty by mohli protáhnout pluhem, ale jinak to nemá chybu,“ popisovala Jana Stružková.
Na běžky to však zatím na „magistrále“ mezi Domašovem nad Bystřicí a Svatým Kopečkem nevypadá. Podle provozovatelky Masňáku, tradiční zastávky běžkařů, je sníh mokrý a na loukách by si nadšenci zničili výzbroj.

„Kdyby přemrzl a na to nasněžilo, to by bylo o něčem jiném. Zatím se budeme radovat s příchodu zimy,“ usmála se.