Dálnici D46 z Prostějova do Olomouce zablokovaly kolem šesté hodiny kolony kamionů uvízlých ve stoupání před Olomoucí. Řada aut se natáhla až k Prostějovu. Situaci později dále zkomplikovala nehoda.

Dálnice stála i před devátou hodinou, nepohyblivá šňůra aut nabrala přes dvacet kilometrů. "Jel jsem ráno do Olomouce. Vzal jsem to na Vrbátky, najel na dálnici u Olšan, ale po pár metrech jsem zůstal stát a stojím pořád," hlásil krátce před devátou ranní Adam Koláček.

Problémy s MHD v Olomouci

Sněhová kalamita dopoledne komplikovala i tramvajový provoz. Před devátou hodinou vykolejila tramvaj na konečné na Nových Sadech. Nikomu se nic nestalo. „Před desátou hodinou se ji podařilo nahodit a už se jezdí,“ informovala po 10. hodině mluvčí DPMO Anna Sýkorová.

Na půl hodiny ochromila provoz tramvají v centru, kde se v ulici 8. května u Galerie Moritz na kluzkém povrchu střetlo osobní auto s tramvají.

„Stále vznikají menší zpoždění jak v autobusovém provozu, tak u tramvají. Cestující by s tím během dopoledne měli počítat, než se provoz dostane do normálu,“ dodala muvčí.

V Olomouci a nížinách okresu do rána napadlo zhruba deset centimetrů nového v sněhu. Některé komunikace byly kvůli sněhové vrstvě zcela neprůjezdné, některé autobusy v Olomouci tak musely jet okolními ulicemi.

VIDEO: Zasněžená Olomouc, pátek 16. prosince ráno

Zdroj: Deník/Daniela Tauberová

Zpoždění spojů dosahovalo až 30 minut. Před osmou hodinou se provoz vracel k normálu. Cestující by měli nadále počítat se zpožděním, protože sněžení zatím neustává.

„Největší zpoždění bylo kolem třiceti minut a vzniklo kvůli nesjízdnosti komunikací. Měli jsme odklon linky do Nemilan, kde sedmnáctka byla ukončena na Slavonín-křižovatka. Neprůjezdná byla také ulice Erenburgova. Větší problémy byly celkem na pěti linkách,“ shrnula ranní sněhové komplikace mluvčí DPMO.

Kolem osmé hodiny už byly komunikace sjízdné, ale cestující by ještě během dopoledne měli počítat se zdržením. „Například směrem na Kopeček,“ dodala.

Zasněžené olomoucké parky, 15. prosince 2022
Olomoucké parky v zimní kráse, děti vzaly kopečky útokem. Sněhu ještě připadne

Technické služby města Olomouce mají podle provozně-technického náměstka v terénu všechna vozidla.

„Od začátku týdne jsme se sněhem neskončili a dnešní ranní nadílka nás vrátila na začátek. Od dvou hodin ráno jedeme na maximum. Prioritně hlavní tahy, páteřní chodníky od centra ke krajům města a zastávky MHD, mosty a lávky,“ popsal nasazení v pátek před 8. hodinou ráno náměstek Michal Kollár.

Zrušené vlaky na Uničov

Sněhová kalamita přinesla problémy také na železnici. Největší na trati mezi Olomoucí a Uničovem, kde bylo ráno odřeknuto několik osobních vlaků.

Kvůli namrzlému trakčnímu vedení tam byl dopoledne zastaven provoz elektrických vlaků, na "Uničovce" tak jezdí jen motoráky. Problémy byly také na trati u Litovle, kde musel být zastavený provoz.

„Omezený je provoz na trati č. 290 mezi stanicemi Bohuňovice – Šumperk kvůli námraze na trakčním vedení. Provoz vlaků elektrické trakce je zastaven, provoz zajišťují motorové soupravy. Mezi stanicemi Červenka – Litovel na trati č. 307 je aktuálně také spadlý strom na trati a provoz je zastaven,“ informovala před polednem mluvčí Českých drah (ČD) Vanda Rajnochová.

Nádraží v Libině na trati mezi Uničovem a Šumperkem. Ilustrační foto
Vlaky v problémech: "Uničovka" bez elektřiny, zastavený provoz u Litovle

Nehody v Olomouci a okolí

Kluzké a zapadané cesty měly už od brzkého rána na svědomí několik nehod. Podle serveru dopravniinfo.cz se po šesté hodině srazila dvě auta na průtahu Olomoucí ve Velkomoravské ulici, havárie se stala i u Náměště na Hané a o kousek dál u Ratají.

Děsiví Krampusové přiletí do Olomouce
Největší průvod Krampusáků v Česku! Děsivá čertiska přiletí do Olomouce

Kolem osmé hodiny se srazila auta na Nových sadech v křižovatce Rooseveltovy a Zikovy ulice, další nehoda se stala na I.P. Pavlova u odbočky k OC Haná.

Bouračka byla po sedmé hodině ráno hlášená i na cestě mezi Chomoutovem a Pňovicemi u Štěpánova a na dálnici D35 u Skrbeně.

Hledá se nejkrásnější váníční strom 2022 v Olomouckém kraji
Hlasujte pro NEJKRÁSNĚJŠÍ VÁNOČNÍ STROM v Olomouckém kraji

Nasněží až 15 cm

Podle meteorologů bude v Olomouckém kraji sněžit celý pátek, ustávat by mělo až k večeru. Teploty se budou pohybovat mírně pod nulou, v Jeseníkách se čeká až - 6°C.

Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu před novou sněhovou pokrývkou platí do 17. hodiny. Nasněžit má celkem do 15 centimetrů.

„Vypadá to, že do 12 hodin bude padat. Řidiče prosíme o ohleduplnost, aby naše vozidla mohla bezpečně projet a sníh uklízet,“ dodal náměstek olomouckých technických služeb.