Nové zastupitelstvo se sejde na svém prvním jednání v úterý 9. listopadu nebo o den později.

V čerstvě sestavné jedenáctičlenné radě mají občanští demokraté nyní pět křesel, tedy o dvě méně oproti předcházejícímu volebnímu období.

Podle primátora Novotného to je nejlepší výsledek, jakého mohla jeho strana v téměř patové povolební situaci dosáhnout.

Lidovci si naopak ziskem dvou radničních postů o jedno místo polepšili. Radničního nováčka z TOP 09 budou reprezentovat čtyři lidé.

„Struktura rady města je postavena na principu rovnováhy – žádná z koaličních stran nemá většinu hlasů,“ konstatoval primátor.

VÍCE: Olomouc opět vede Martin Novotný, má ale pravicovou vládu

Pravou rukou primátora se stal šéf olomouckých TOP09 Ivo Vlach, který bude zastávat pozici prvního náměstka. Do jeho kompetence bude spadat ekonomika a doprava.

„Jsem rád, že jsme se shodli na bodech průhledného hospodaření. Důležité je také upravit pravomoci městských částí,“ uvedl Vlach.

„Teď nás čeká sestavování rozpočtu. Můj nejbližší cíl je, aby byl vyrovnaný,“ nastínil lídr TOP 09 první kroky, které ho čekají v jeho novém úřadu.

TOTO JE NOVÁ OLOMOUCKÁ RADNICE. PODÍVEJTE SE

Všichni musí garantovat účast

Staronovým náměstkem primátora je Ladislav Šnevajs, jehož prioritou je získat pro město co nejvíce peněz z evropských fondů. Větší počet mandátů znamená podle něj pro lidovce i větší zodpovědnost.

„V postavení, které jsme měli v minulé radě, jsme často mohli dát ruce pryč a říci, že se na příslušném rozhodnutí nepodílíme. Teď to nebude možné. Komunální politika v Olomouci bude více průhledná,“ očekává Šnevajs.

K písemnému stvrzení spolupráce středopravicového koaličního trojlístku na radniční vládě došlo jen tři dny po volbách. Při hlasování v zastupitelstvu však bude hrát koalice tu nejtěsnější možnou přesilovku. V pětačtyřicetičlenném sboru bude mít k dispozici třiadvacet hlasů.

„Jsme přesvědčeni, že se nám v naší spolupráci podaří její základní limit, který spočívá v křehké většině, překonat. Uděláme vše pro to, abychom vždy před jednáním dosáhli potřebné shody,“ ujistil po podpisu primátor.

Šéfové partají už se dohodli na tom, jak zajistit, aby dokázali své návrhy prosadit.

„Termín zastupitelstva musí být znám dostatečně předem a všichni členové klubů musí garantovat svoji účast. Za důležitější ale považuji naši vzájemnou diskusi ještě před zasedáním zastupitelstva tak, abychom na něj šli jako koalice s jednotným názorem,“ vysvětlil Novotný.

„Jednání probíhala ve velice korektní atmosféře. Doufám, že nám vydrží po celé čtyři roky,“ věří i nový náměstek Vlach.

CO ŘÍKÁTE NA NOVOU VLÁDU OLOMOUCE? HLASUJTE

Zasedání budou mnohem rušnější

Naopak atmosféru sice konstruktivní, ale bouřlivou, očekávají opoziční sociální demokraté.

„Koaliční saň, která strašila před volbami z billboardů, reprezentovala zájmy většiny obyvatel města. Nový trojhlavý bazilišek reprezentuje pouze její menšinu. Zasedání zastupitelstva teď budou asi mnohem rušnější, než kdy bývala,“ očekává sociální demokrat František Mezihorák.

Sociální demokraté už sestavují stínovou vládu, v jejímž čele bude volební lídr ČSSD Jiří Rozbořil.

„Přecházíme do opozice, ale bude to velice konstruktivní opozice. Nehodláme hatit návrhy a věci, které koalice vytvoří a které přitom budou v souladu s naším volebním programem a s našimi volebními sliby,“ zdůraznil Rozbořil.

ČTÉTE: ROZHOVOR S JIŘÍM ROZBOŘILEM PO DOHODĚ ODS, TOP09 a KDU-ČSL O KOALICI