Homosexuální „sňatky“ jsou zatím zadarmo. Na magistrátu však uvažují, že je zpoplatní stejně jako běžné svatby heterosexuálních párů

Zájem o registrované partnerství stoupá. Od července do prosince loňského roku jej na olomouckém magistrátu uzavřelo devět párů. Letos jich úředníci napočítali už dvanáct. „Sjíždějí se k nám zájemci z celého kraje. Většinou se jedná buď o třicátníky, nebo naopak o lidi kolem padesáti let. Pokud se týká počtu uzavřených partnerství, pak mírně vedou gayové nad lesbičkami. Před pár dny jsem zrovna dva muže zaregistrovala. Už teď máme obsazené termíny na srpen příštího roku,“ uvedla matrikářka Lenka Smékalová.

Zatímco běžným snoubencům se v občanském průkazu kromě stavu mění také příjmení, u registrovaných partnerů zůstávají pochopitelně jména stejná. „Pokud se týká případného zrušení partnerství, pak musejí jít oba k soudu, podobně jako při rozvodu,“ poznamenala matrikářka Smékalová.

Na rozdíl od svateb se však zatím za obřad spojený s uzavřením partnerství nevybírají žádné poplatky. „Zákonodárci na to zřejmě tehdy zapomněli. Lidé u nás proto dosud neplatí vůbec nic. Běžná svatba uzavřená v obřadní síni olomouckého magistrátu v pátek nebo v sobotu však snoubence stojí tisíc korun. Předpokládáme proto, že časem se zpoplatní také registrované partnerství,“ dodala Smékalová.