„Takovou frontu jsme nečekali. Že zájem může být vyšší, to ano. Kvůli tomu jsme přišli hned po poledni, věřili jsme, že lidi budou doma obědvat, ne stát ve frontě na očkování,“ reagoval muž středních let, který si v sobotu přišel pro posilující dávku do očkovacího místa ve Fakultní nemocnici Olomouc. „Je tu hodně mladých, tipuji, že je stát zkrátka dotlačil. Nic jiného taky nezbývá. Jiný recept na epidemii nemáme,“ dodal.

O víkendu, také v úterý, očkují ve fakultní nemocnici zájemce bez předchozí registrace a rezervace termínu. Nemocnice upozorňuje, že čekací doba pro tyto zájemce může činit až několik hodin.

Za období 12. až 18. listopadu eviduje Krajská hygienická stanice Olomouckého kraje se sídlem v Olomouci 8 071 osob s pozitivním výsledkem testu na přítomnost nového koronaviru. Ilustrační foto
Obrovské přírůstky v kraji pokračují. Dodržujte 3R, apeluje hygiena

V pátek podali zdravotníci v Olomouckém kraji celkem 2 477 dávek vakcín proti koronaviru, ve čtvrtek to podle údajů Ministerstva zdravotnictví ČR bylo 2 604. Většina lidí si nechala píchnout třetí, posilující dávku.

„Zájem o očkování se celkově zvedá. Z našich dat vyplývá, že zhruba o třetinu v porovnání s předchozím týdnem,“ hodnotila krajská koordinátorka očkování Jarmila Kohoutová počty naočkovaných poslední pracovní dny obou týdnů. „U prvních dávek je největší ve věkové skupině 18 až 39, na čemž se v posledních dnech podepisují nově vyhlášená opatření,“ hodnotila.

Stávající očkovací kapacity v regionu podle vedení Olomouckého kraje bez problémů zvládají zájem o vakcinaci, který se začal zvyšovat již před třemi týdny po prvních omezeních. Není ale zatím nijak dramatický.

O znovuotevření očkovacího místa v olomoucké Šantovce, což zvažovali odborníci na posledním krizovém štábu nemocnic v Olomouckém kraji, se podle hejtmana Josefa Suchánka v tuto chvíli neuvažuje.

Testování školáků. Ilustrační foto
PCR testy u školáků: na Olomoucku potvrdily 89 pozitivních z pěti stovek

„Uvidíme, jestli k tomu přikročíme, nebo ne. Bude to záležet na zájmu těch, kteří se chtějí nechat očkovat. V tuto chvíli se zdá, že zájem není až takový, abychom otevírali další centrum. Ale nevylučujeme, že se k tomuto kroku můžeme vrátit,“ sdělil hejtman Suchánek po pátečním Krizovém štábu Olomouckého kraje.

Celková proočkovanost v Olomouckém kraji nyní nepřesahuje 55 procent.

Vláda v pátek schválila mimořádné opatření Ministerstva zdravotnictví, na základě kterého bude od 22. listopadu možné prokazovat se při volnočasových aktivitách pouze očkováním nebo potvrzením o prodělání nemoci v posledních 180 dnech. Skončí tak uznávání antigenních a, až na výjimky, také PCR testů.

„Antigenní a PCR testy od 22. listopadu nebudou nově součástí OTN a nebude možné se jimi prokazovat v místech, kde se OTN vyžaduje, jako např. restaurace, provozovny služeb (kadeřnictví, kosmetika apod.), vnitřní sportoviště, plavecké bazény, různé hromadné akce,“ upozornil mluvčí ministerstva Daniel Köppl.

První den vánočních trhů a rozsvícení vánočního stromu v Olomouci, 19. listopadu 2021
Vánoční strom v Olomouci už svítí, trhy začaly. Podívejte se

Opatření bude platit také pro svatby, pohřby a další podobné akce.

Rozočkovaní, kteří mají po první dávce nebo ještě nemají dva týdny po druhé, budou muset předložit společně s potvrzením o dávce také PCR test. Budou mít ze zdravotního pojištění hrazených pět PCR testů za měsíc. Lidé s dokončeným očkováním pak dva PCR testy měsíčně.