„Přetrvává inverzní stav. I když se koncentrace prachu snížily zhruba na polovinu oproti čtvrtečnímu stavu, stále překračují limit. Proto ponecháme v platnosti naše upozornění na smogovou situaci i přes víkend,“ sdělil v pátek dopoledne Miroslav Kučera z oddělení ochrany životního prostředí krajského úřadu.

Zatímco ve čtvrtek se v Prostějově a Přerově pohybovaly čtyřiadvaceti­hodinové koncentrace polétavého prachu v ovzduší na dvojnásobku imisního limitu – přes 100 mikrogramů na metr krychlový – v pátek dopoledne vlivem mírného zlepšení rozptylových podmínek klesly na polovinu.

Upozornění kraj ve čtvrtek vztáhl i na Olomouc.

„Podle aktuálního stavu počasí lidé sami zváží, zda během víkendu pohyb venku nějak omezí, nebo ne,“ poznamenal Kučera.

Olomouc bude mít svou stanici

V Olomouci nemá Český hydrometeorologický ústav automatizovanou měřicí stanici a kraj kvalitu ovzduší odvozuje od hodnot naměřených na stanicích v Přerově a Prostějově a dvou dopravních stanicích umístěných na automobily dosti zatížených místech Olomouce. Takzvaná „pozaďová“ stanice, která bude součástí celostátní databáze, by měla být v Olomouci v provozu zřejmě ještě v listopadu, kdy se data objeví na serveru Českého hydrometeorolo­gického ústavu.

„Od ledna bychom zahájili její provoz naostro,“ sdělil vedoucí oddělení ochrany čistoty ovzduší ostravské pobočky ČHMÚ Libor Černikovský.

Jedinou takzvanou „pozaďovou“ stanici má v tuto chvíli v Olomouci Zdravotní ústav. Výstupy zatím nejsou veřejné, a slouží hlavně pro účely Zdravotního ústavu. Stanice stojí ve Šmeralově ulici a v tomto týdnu naměřené hodnoty nedosahovaly takových koncentrací jako v Prostějově či Přerově.

„V Olomouci dochází k mírnému a občasnému překračování čtyřiadvaceti­hodinových průměrů. Situaci nejde srovnávat s Prostějovem a Přerovem,“ hodnotil ve čtvrtek Radko Hradil z olomoucké pobočky Zdravotního ústavu.