Krajský úřad odpoledne vydal upozornění na smogovou situaci, protože inverzní počasí region neopustí minimálně do pátku.
„Čtyřiadvacetihodinové koncentrace polétavého prachu v Olomouci překračují povolený limit. Situace sice není taková jako v Přerově, ale z hodinových měření vyplývá, že hodnoty jdou nahoru. Jsme zhruba na 1,5násobku limitu,“ uvedl včera po poledni Radko Hradil z olomoucké pobočky Zdravotního ústavu.
Zdravotnický ústav je jediný, kdo v krajském městě provozuje takzvanou pozaďovou stanici na měření koncentrací škodlivin v ovzduší. Stojí v areálu vysokoškolských kolejí ve Šmeralově ulici.
Ostatní měřicí stanice v Olomouci sledují znečištění v dopravou zatížených místech.
Krajský úřad poté odpoledne vydal upozornění na smogovou situaci s doporučením, aby lidé omezili pohyb venku, přesun osobními auty a větrali jen krátce.
Upozornění vztáhl na Přerov, Prostějov, kde se hodnoty polétavého prachu zvedaly ke dvojnásobku limitu, a Olomouc. Limit je 50 mikrogramů na metr krychlový.
„Slunce sice svítí, ale stačí pohlednout na nejbližší komín a hned je jasné, že rozptylové podmínky nejsou dobré. Upozornění se týká i Olomouce a vztahujeme je i na další obce s rozšířenou působností. Rozptylové podmínky totiž nejsou dobré ani v oblasti Uničovska či Zábřehu,“ uvedl Miroslav Kučera z oddělení ochrany životního prostředí krajského úřadu.
Inverze minimálně do pátku
Podle meteorologů se ovzduší významně nezlepší do konce pracovního týdne.
„Podmínky budou špatné. I v nadcházejících dnech budeme ovlivněni tlakovou výší. Inverze potrvá nejméně do pátku,“ uvedl meteorolog Petr Drobek.
Při vyhlašování smogové situace v Olomouci jsou úřady v komplikované situaci, protože ve městě není v provozu automatizovaná měřící stanice Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
„Vycházíme z údajů naměřených v Prostějově a Přerově a z dopravních měřicích stanic ve Velkomoravské ulici v Olomouci a Olomouci-Hodolanech. Také máme k dispozici další podklady od meteorologického ústavu,“ vysvětloval Kučera.
Stanice ČHMÚ by měla být v provozu do konce roku. Stojí v Olomouci-Hejčíně.
„Údaje by se mohly objevit na serveru zřejmě v listopadu. Od ledna bychom zahájili provoz naostro,“ sdělil vedoucí oddělení ochrany čistoty ovzduší ostravské pobočky ČHMÚ Libor Černikovský.