Na sobotu 21. září nachystali pracovníci Sluňákova – centra ekologických aktivit města Olomouce, pro všechny příchozí Bramborový den plný her, zajímavostí, ale i výstav.

„Je to pravidelná akce, kterou děláme už poněkolikáté. Letos jsme si vymysleli brambory. Za peníz budeme mít bramboráky ale i plněné pečené brambory. Ten, kdo přinese bramborový pokrm z domu, bude mít vstupné zdarma," uvedl ředitel Sluňákova Michal Bartoš a poznamenal, že si zvykli chodit hlavně rodiče s dětmi zhruba předškolního věku.

Program začíná v Horce nad Moravou na Olomoucku v sobotu v 9.30.

„Naplánovali jsme okolo domu hravá stanoviště, kde se děti něco dozví o přírodě. Chybět nebude ani olomoucké Divadlo Tramtárie, které v 11 hodin předvede zbrusu novou pohádku s názvem Polízanice malé čarodějnice," pokračoval Bartoš.

Letošní program se od předchozích akcí trochu liší, chybět totiž nebudou ani výstavy.

„Děláme velký projekt Dům přírody Litovelského Pomoraví, což je expozice, která se bude věnovat přírodě Litovelského Pomoraví a u nás je poměrně mimořádná. Většinou totiž vznikají v domech, my máme vše dělané v exteriéru, s využitím uměleckých prvků," pokračoval ředitel.

Ukáží Rajskou zahradu i Sluneční horu

V 11 a ve 14 hodin budou komentované prohlídky výstavy modelů projektu Dům přírody Litovelské Pomoraví.

K vidění bude Rajská zahrada Františka Skály, Sluneční hora Miloše Šejna, Lesní chrám Miloše Fekara a Ohniště sluneční spirály Marcela Hubáčka s procházkou po místech jejich současné rozestavěnosti i budoucí stavby.

Sraz zájemců je vždy u hlavního vchodu do Sluňákova. V 17 hodin nebude na stejné téma chybět ani veřejná beseda s představením hlavní myšlenky, obsahu, smyslu pro všechny zájemce a zejména občany Horky nad Moravou.

„Kromě toho budeme mít výstavu s názvem Učíme se příběhy, což je projekt informující o lidech, jenž dělají věci, které by mohly oslovit ostatní, tedy, že je dobré se o něco starat. Ale tak, aniž by to dotyčnému někdo dal jako úkol. Beseda k projektu bude od 18.30 v sále na Sluňákově," doplnil ředitel ekologického centra.

Akce se koná v Horce nad Moravou, v sobotu 21. září, od 9.30. Vstupné je pro každého třicet korun, rodinné je šedesát korun.

Ti, kteří přinesou k ochutnání domácí výrobky z brambor, mají vstup zdarma. Více informací zájemci najdou na www.slunakov.cz