„Děkujeme za přístroje, které distribuujeme do postižených obcí,“ napsala v pondělí do Olomouce koordinátorka pomoci Monika Murová z Arcidiecézní charity Košice.

„Podle slovenské koordinátorky jsou základní potřeby obyvatel v postižené oblasti, tedy pitná voda, potraviny a ošacení, zabezpečeny. Pomoc je koordinována s krizovými štáby, v případě další potřeby materiální pomoci bude Arcidiecézní charita Košice českou stranu informovat,“ uvedla mluvčí ACHO Ivana Jeništová.

Tým charity přivezl ve středu 30. července do Košic sedmdesát vysoušečů. „Vysoušeče pro tuto zásilku poskytla Maltézská pomoc, Arcidiecézní charita Olomouc, Diecézní charita Brno a Diecézní charita ostravsko-opavská. Zástupci Arcidiecézní charity Košice je převzali a rozdělí je mezi rodiny postižené povodněmi, především v okresech Stará Lubovňa, Bardejov a Košice,“ doplnila mluvčí.

Lidé však stále mohou přispívat do sbírky, kterou vyhlásila Charita ČR na pomoc Slovensku. Číslo sbírkového účtu: 22770022/0800 u České spořitelny, VS 163 (Slovensko).

Kromě toho Charita ČR připravuje pomoc i pro Ukrajinu a Moldávii, které byly koncem července také postiženy záplavami.

Související článek:
Charita pořádá sbírku pro východní Slovensko

Reportáže přímo z místa:
Když přišla voda, nešlo ani volat o pomoc
Povodně očima reportéra: To, co se stalo, udělaly hory
Slovensko: Voda odtekla, zůstala spoušť