Novostavba z autorské dílny olomouckého Ateliéru-r sousedí s historickou budovou gymnázia a nahradila nevyhovující přistavek ze 70. let.

Investorem stavby, která začala loni v březnu, byl Olomoucký kraj. Vybudování moderních prostor pro stovky studentů školy přišlo na bezmála 200 milionů korun.  

„Vyřešili jsme tak dlouhodobé prostorové problémy. Dá se říct, že v budově určené primárně asi pro tři sta padesát žáků, jich bylo skoro sedm stovek," vysvětlil ředitel školy Radim Slouka.

Vybudovaly se zejména nové odborné učebny, v přízemí budovy je jídelna, která je schopna vydávat až patnáct set obědů a sloužit bude i studentům a zaměstnancům okolních dvou středních škol.

Nechybí ani studentský bufet.

„Střecha na nové budově je dvojí. Nad učebnovou částí je bezúdržbová zelená střecha, kde jsou suchomilné rostliny nevyžadující žádné závlahy a nad tělocvičnou, ve stejném formátu, vzniklo ještě venkovní hřiště. Sloužit bude zejména na běžná cvičení nebo na basketball nebo na takové sporty při kterých nebude hrozit, že míč spadne dolů ze střechy. Hřiště je oplocené bezpečnostní sítí, vysokou přes pět metrů," pokračoval Slouka.

Učitelé se do svých kabinetů stěhují během tohoto týdne, aby mohli školu připravit na nadcházející školní rok. Celkové náklady na novou část školy se pak pohybují okolo dvě stě devíti milionů korun. Není to ale konečné budování.

„Stávající, historická budova už dlouho neprošla žádnou rekonstrukcí, rozdíl mezi objekty bude viditelný. Jednáme teď se zřizovatelem o postupné rekonstrukci historické budovy tak, aby podmínky byly srovnatelné," dodal.