„Na Sloupu Nejsvětější Trojice bude proveden kompletní restaurátorský zásah u kamenných i kovových prvků,“ informoval náměstek primátora Olomouce Miloslav Tichý (ANO).

U Trojice bude po dobu oprav stát lešení, bez kterého se komplexní očista a vyspravení poškozených prvků neobejdou. „Způsob zakrytí budeme řešit s vybraným restaurátorem,“ uvedl náměstek, který má v gesci olomoucké investice.

S demontáží soch se při rekonstrukci Trojice neuvažuje. „Pokud si to situace nevyžádá, například s ohledem na restaurátorské průzkumy,“ popisoval Tichý.

Na rohu olomoucké radnice vyroste socha z písku. Umělci ztvární svatou Pavlína, patronku města, 22. května 2023
U radnice v Olomouci vzniká socha z písku. Bude to opět žena

Odhadované náklady na obnovu jednoho ze symbolů Olomouce jsou 31,2 milionu korun, z toho 28 milionů pokryje evropská dotace.

Restaurátorské práce budou probíhat po dvě turistické sezony, kdy tuzemští i zahraniční návštěvníci směřují k olomoucké památce UNESCO.

„Zakrytí Sloupu Nejsvětější Trojice není součástí zakázky, a to z toho důvodu, že jsou i možnosti, jak se dělá otevřené lešení. Nejprve je ale nutné vybrat firmu, se kterou se budeme bavit o těchto detailech. Naším cílem je, aby Trojice byla vidět, a kdyby došlo k zaplachtování, aby to bylo provedeno s ohledem na význam UNESCO památky,“ vysvětloval náměstek primátora Viktor Tichák (ProOlomouc a Piráti), jenž má v kompetenci i oblast cestovního ruchu.

Nová olomoucká náplavka v květnu 2023
Olomoucká náplavka má termín oživení, budou koncerty a posezení. Dostane i jméno

Sloup Nejsvětější Trojice prošel před zápisem do UNESCO rozsáhlým restaurátorským průzkumem, na který v letech 1999 až 2001 navazovalo zásadní restaurování památky.

Povinnou revizí prochází stav Trojice průběžně a za posledních 20 let provedli odborníci několik menších oprav poškozených prvků.