Rada města v tomto týdnu schvalovala přijetí dotace na kompletní restaurátorský zásah u kamenných i kovových prvků Trojice.

„S žádostí o dotaci jsme uspěli,“ potvrdil náměstek primátora Miloslav Tichý (ANO).

Vánoční trhy 2023 v centru Olomouce
Víkendy v Olomouci jsou vyprodané, turisté se sjíždějí na trhy. Láká i sauna

V současnosti probíhá hodnocení veřejné zakázky. Zájemci se měli možnost přihlásit s nabídkou do poloviny června letošního roku.

„Jedná se o poměrně složitou věc, kdy se restaurátor nevybírá pouze na cenu, ale i podle zkušeností a referencí, které se velmi přísně hodnotí. U tohoto odborného hodnocení jsou nejen zástupci města, ale také kraje či Národního památkového ústavu,“ vysvětlil náměstek Tichý.

Celkové rozpočtované náklady na obnovu jednoho ze symbolů Olomouce činí 39 milionů korun, způsobilé výdaje 33,6 milionu. „Z těchto výdajů je dotace 85 procent, což činí 28,6 milionu,“ sdělil investiční náměstek.

Jedná se o předpokládané náklady na restaurátorské práce. Konečná cena po vysoutěžení zakázky může být nižší.

Práce by měly začít v příštím roce. „Nejdříve na jaře,“ uvedl Tichý.

V centru Olomouce, kousek od sebe, otevřelo několik podniků
Kuřata, kafe, tvarůžkové mňamky. V centru Olomouce nově otevřelo několik podniků

Oprava Trojice bude probíhat po dvě turistické sezony, kdy tuzemští i zahraniční návštěvníci směřují k jediné olomoucké památce UNESCO. U monumentálního barokního díla vysokého 32 metry v tu dobu bude stát lešení, bez kterého se komplexní očista a vyspravení poškozených prvků neobejdou.

„Způsob zakrytí Trojice budeme řešit až s vybraným restaurátorem,“ upřesnil náměstek Tichý.

Ředitel společnosti Aquapark Olomouc Dalibor Přikryl ukazuje parcelu, kde by měl vzniknout nový krytý bazén
Tady vyroste nový bazén v Olomouci. Jak má fungovat a co nabídne

S demontáží soch se při rekonstrukci v zadání zakázky neuvažuje. Vyloučit to ale zcela nejde s ohledem na restaurátorské průzkumy, které budou probíhat.

Sloup Nejsvětější Trojice prošel před zápisem do UNESCO rozsáhlým restaurátorským průzkumem, na který v letech 1999 až 2001 navazovalo zásadní restaurování památky.

Povinnou revizí prochází stav Trojice průběžně a za posledních 20 let provedli odborníci několik menších oprav poškozených prvků.