Zástupci radniční koalice, kteří schválenou cestu prosazovali, zdůrazňovali, že výsledek pondělního hlasování ještě neznamená automatické spojení obou kulturních institucí. "Je to výkop k diskuzi. K případnému sloučení je ještě dlouhá cesta,“ řekl olomoucký primátor Miroslav Žbánek (ANO).

V debatě na jednání zastupitelstva zazněla řada kritických hlasů a oponentů zvolené varianty.

Proti zvažovanému sloučení Moravského divadla Olomouc a Moravské filharmonie Olomouc na zasedání zastupitelstva vystoupil také olomoucký pedagog a autor petice proti jejich spojení Milan Ludvík.

„Jsem šťastný za Olomoučany, že tady ty soubory máme. Znovu za všechny občany podepsané v petici apeluji na zastupitele, aby zvážili svoje rozhodnutí. Návrh je nedokonalý a špatně připravený. Lidé by si přáli, aby se celá záležitost znovu projednala,“ apeloval na zastupitele Milan Ludvík.

Neslučujte Moravské divadlo a filharmonii, píší umělci radním v otevřeném dopise. Ilustrační koláž
Neslučujte divadlo a filharmonii! Vyzývají Hřebejk, Suchý, Pecková a další

Hledejte další zdroje

S podobnými připomínkami vystoupila také bývalá náměstkyně pro kulturu a současná opoziční zastupitelka za SPOLU Markéta Záleská. Upozornila na to, že se předkládanému materiálu mělo věnovat více času a energie.

„Jedná se o instituce s velkým přesahem. Téma je natolik složité, že si zaslouží hlubší analýzu,“ upozornila Markéta Záleská s tím, že vedení města má hledat další zdroje financování a intenzivně jednat s Olomouckým krajem a ministerstvem kultury.

Není to automatické sloučení

V průběhu více než tříhodinové diskuse upozorňoval náměstek pro kulturu Viktor Tichák, že hlasování o tomto bodě neznamená, že od ledna 2025 automaticky dojde ke sloučení obou institucí.

„Bude vypracována analýza, jejímž základem je zachování tradic a obou značek. Nejde o jejich rušení, ale o udržitelnost a stabilitu,“ uvedl náměstek s tím, že pokud se ukáže, že sloučení není nejvýhodnější variantou, tak k němu nedojde.

Pedagog Milan Ludvík jde předat vedení města petici proti spojení Moravské filharmonie Olomouc a Moravského divadla Olomouc v jednu kulturní instituci, 4. května 2023
Devastace kultury v Olomouci! Lidé peticí odmítají spojení divadla a filharmonie

Točíme se v kruhu 

Podle primátora Miroslava Žbánka se debata o financování Moravské filharmonie Olomouc a Moravského divadla Olomouce řeší dlouhá léta.

„Dvacet let se točíme v kruhu a nevíme, jak z toho ven. Hlasování o tomto bodě je oficiálním ´výkopem´ k diskusi na téma stabilizace, rozvoje a fungování divadla a filharmonie. Otevírá se prostor k dialogu na všech úrovních včetně Olomouckého kraje a ministerstva kultury. K případnému sloučení obou institucí je ještě dlouhá cesta,“ řekl primátor zastupitelům krátce před hlasováním.

Olomoucká "plecharéna" (vlevo) a vizualizace hokejové haly v projektu Nová Velkomoravská
Osud plecharény? Zastupitelé o novém zimáku nerozhodli, odsunuli to o měsíce

28 pro, 14 proti 

Ke schválení návrhu vize budoucího fungování obou institucí bylo potřeba 23 hlasů, návrh nakonec prošel.

Pro hlasovalo 28 zastupitelů ANO, ProOlomouc, Piráti a spOLečně, 14 opozičních zastupitelů z koalice SPOLU a SPD a Trikolora bylo proti. Jedna zastupitelka se hlasování zdržela, dva zastupitelé byli ze zasedání omluveni.

Hlasování o cestě k možnému sloučení Moravského divadla a filharmonie na olomouckém zastupitelstvu, 5. června 2023Hlasování o cestě k možnému sloučení Moravského divadla a filharmonie na olomouckém zastupitelstvu, 5. června 2023Zdroj: Repro: Deník

Současný způsob financování divadla a filharmonie je pro městskou kasu již neudržitelný. Radní na květnovém jednání schválili návrh na jejich možné sloučení v roce 2025 s tím, že si nechají zpracovat oponentní analýzu.

Proti záměru na možné spojení obou kulturních institucí pak lidé začali sepisovat petici. Ta měla 1052 signatářů, dalších 570 bylo podepsáno elektronicky.