„Na podnět olomoucké radnice jsme se rozhodli přijmout asi čtyři sta kubíků zeminy s kosterními pozůstatky,“ uvedl Igor Kleiner, ředitel Hřbitovů města Olomouce.

„Přes zimu vše zakryjeme a necháme vyschnout, abychom z hlíny mohli na jaře kosti vybrat a potom uložit do společného hrobu na současném slavonínském hřbitově,“ dodal Kleiner.

Majitel pozemku, na němž se při stavbě domu kosti našli, už odvoz zeminy připravuje.

„Původně jsem uvažoval, že bych do Neředína vše dovezl už minulý týden, ale kvůli Dušičkám jsme se s ředitelem hřbitovů dohodli počkat s tím až po svátcích. Předpokládám, že ostatky odvezu tento nebo příští týden podle toho, jak se mi podaří zařídit dopravu,“ uvedl Marian Šťastný.

VÍCE o nálezech: Slavonín: Domy vyrůstají na lidských ostatcích

Pozemky, na kterých nyní ve Slavoníně vyrůstají čtyři rodinné domy, sloužily až do šedesátých let minulého století jako hřbitov.

Ve druhé polovině devadesátých let však olomoucký okresní úřad toto místo odprodal soukromému vlastníkovi, který v roce 2003 požádal o změnu územního plánu.

„V té době byly pozemky vedeny jako parková zeleň. V průběhu veřejných projednávání nikdo nepodal žádnou připomínku, a tak tehdejší odbor koncepce a rozvoje magistrátu neměl důvod nevyhovět žádosti o změnu na stavební parcely. Nikdy totiž podle dostupných materiálů nešlo o změnu z hřbitova na místo pro bydlení,“ řekl Radek Dosoudil, současný vedoucí odboru koncepce a rozvoje.

Majitelé: Ujišťovali nás, že hřbitov je exhumovaný

Lidé, kteří si stavební parcely později koupili, o jejich minulosti věděli.

„Jenže nás všude ubezpečovali, že toto místo je sanované a v žádném případě nehrozí, abychom narazili na hroby,“ řekl Šťastný.

Slavonínští farníci si na rušení starého hřbitova dobře pamatují.

„Po válce tady vznikl nový hřbitov a pozůstalí tam mohli své mrtvé z toho starého přesunout. Protože však šla ze Slavonína po roce 1945 velká část německého obyvatelstva do odsunu, mnozí se o novém hřbitově ani nedověděli a hroby tak zůstaly na svých místech. Město nás však v minulosti dlouhá léta ubezpečovalo, že na louce po starém hřbitově vyroste pietní park,“ řekla Růžena Ondrísková.

"Když se pak tady mělo začít stavět, ubezpečovali nás, že je starý hřbitov exhumovaný. Jak se ukázalo, pravda byla jinde. Při výkopech dělníci našli spoustu ostatků, zbytky rakví či zachovalé kusy oděvů,“ pokračovala.

Při stavbě dalších tří domů na místě starého hřbitova majitelé žádné kosti nenašli.

„Na rozdíl od těch ostatních je totiž dům, kde stavbaři ostatky našli, podsklepený. Při kopání základů proto museli jít dělníci do větší hloubky,“ poznamenal Kleiner.

Zákon o pohřebnictví nevylučuje možnost stavět na místě bývalého hřbitova. Předpokladem však je, že majitel pozemku na své náklady přesune pozůstatky na jiný hřbitov.