Slatinice
První písemná zmínka: 1247
Počet obyvatel: 1584
Zajímavosti:
Na úpatí Velkého Kosíře leží lázně Slatinice s několika set letou tradicí – nejstarší lázně na Moravě. Přírodní mineralizované prameny léčivé vody s obsahem sulfidické síry mají blahodárné účinky nejen na pohybový aparát, ale také na celý organismus.
Mezi významné místní kulturní akce patří především tradiční slatinické hody, které probíhají vždy v polovině srpna, dále také nedělní promenádní koncerty v lázních.
(Zdroj: www.slatinice.com)

Významné osobnosti:
Bernard Mišák (1904 – 1969), Josef Taláb (1909 – 1942), Stanislav Havlíček (1912 – 1976), letci RAF (Royal Air Force), hrdinové bojů 2. světové války
Jan Fiala (*1956), český fotbalista, obránce, účastník MS 1982, vítěz ankety Fotbalista roku 1982
Jiří Fiala (*1958), český ligový fotbalista, útočník
Jaromír Fiala (*1955), český fotbalista, obránce

Tip na výlet

Kaple sv. Antonína Paduánského v přírodní rezervaci Malý KosířKaple sv. Antonína Paduánského v přírodní rezervaci Malý KosířZdroj: Tomáš PřibylPřírodní rezervace Malý Kosíř

1 km od sokolovny ve Slatinicích
Nedaleko obce můžete navštívit přírodní rezervaci Malý Kosíř. Vyskytuje se tu například sasanka lesní i nejbohatší populace vstavače kukačky na střední Moravě. Z fauny tu žije na 80 druhů motýlů, mimo ně také 94 druhů brouků. V místě se nachází kaple sv. Antonína Paduánského, která byla postavena v roce 2018.

Moderní sportovní areál je chloubou obce

Nový sportovní areál ve Slatinicích.Nový sportovní areál ve Slatinicích.Zdroj: Obec SlatiniceSlatinice se mohou od loňského roku pochlubit sportovním areálem, jaký má jen málokterá vesnice v okolí. Pro obec to byl jeden z největších projektů loňského roku. Sportovní klub Slatinice byl investorem celé akce, obec přispěla finančně. „Rekonstrukce sportovního areálu přišla na přibližně sedm milionů korun. Máme teď kompletně nový trávník a elektronicky řízený závlahový systém. Přibylo hřiště na tenis s oplocením, hřiště pro plážový volejbal a workoutové hřiště. Hotová je rovněž příprava na zimní kluziště, kde snad bude trvale zabudované umělé chlazení. V areálu je nové posezení s altány, herní prvky pro děti, chodníky i mobiliář,“ popsal starosta Ondřej Mikmek. 

Farní zahrada je novým místem vzájemného setkávání

Nová zahrada v areálu fary Slatinice.Nová zahrada v areálu fary Slatinice.Zdroj: Obec SlatiniceZajímavým projektem loňského roku byla nová komunitní zahrada v areálu místní fary. Na jejím vzniku se společně podílela římskokatolická farnost, obec a místní dobrovolníci, zejména lidé sdružení ve spolcích Naděje Slatinice a Cikorka. Upravili nejen zahradu, ale i přístupové cesty, chodníky a prostory komunitního centra, které slouží pro vzájemné setkávání občanů. „Ve dvoře je galerie a malá kavárna, všechno je dostupné také pro vozíčkáře. Doporučuji turistům, kteří do Slatinic zavítají, návštěvu zahrady i kavárničky. Vzniklo tam moc pěkné místo pro procházky a příjemné posezení,“ pozval starosta Ondřej Mikmek. (mak)

Deník na návštěvěZdroj: Deník