Slatinice
První písemná zmínka: 1247
Počet obyvatel: 1584
Zajímavosti:
Na úpatí Velkého Kosíře leží lázně Slatinice s několika set letou tradicí – nejstarší lázně na Moravě. Přírodní mineralizované prameny léčivé vody s obsahem sulfidické síry mají blahodárné účinky nejen na pohybový aparát, ale také na celý organismus.
Mezi významné místní kulturní akce patří především tradiční slatinické hody, které probíhají vždy v polovině srpna, dále také nedělní promenádní koncerty v lázních.
(Zdroj: www.slatinice.com)

Ilustrační foto
"Termály" pod Kosířem. Chystaná koupaliště má zaplnit ohřívaná voda

Obec Slatinice pořídila místo staré multikáry elektromobil.
Slatinice mají vlastní firmu na péči o obec. Hodně ušetříme, pochvalují si

Významné osobnosti:
Bernard Mišák (1904 – 1969), Josef Taláb (1909 – 1942), Stanislav Havlíček (1912 – 1976), letci RAF (Royal Air Force), hrdinové bojů 2. světové války
Jan Fiala (*1956), český fotbalista, obránce, účastník MS 1982, vítěz ankety Fotbalista roku 1982
Jiří Fiala (*1958), český ligový fotbalista, útočník
Jaromír Fiala (*1955), český fotbalista, obránce

Klienti Lázní Slatinice si mohou odpočinou v sirných koupelích.
Lázně Slatinice nabízejí léčbu pacientům po covidu

Tip na výlet

Kaple sv. Antonína Paduánského v přírodní rezervaci Malý KosířKaple sv. Antonína Paduánského v přírodní rezervaci Malý KosířZdroj: Tomáš PřibylPřírodní rezervace Malý Kosíř

1 km od sokolovny ve Slatinicích
Nedaleko obce můžete navštívit přírodní rezervaci Malý Kosíř. Vyskytuje se tu například sasanka lesní i nejbohatší populace vstavače kukačky na střední Moravě. Z fauny tu žije na 80 druhů motýlů, mimo ně také 94 druhů brouků. V místě se nachází kaple sv. Antonína Paduánského, která byla postavena v roce 2018.

Novou farní zahrádku ve Slatinicích si zájemci mohli poprvé prohlédnout v rámci akce Víkend otevřených zahrad. (7. června 2020)
Ve Slatinicích otevřeli novou farní zahradu. Podívejte se

Moderní sportovní areál je chloubou obce

Nový sportovní areál ve Slatinicích.Nový sportovní areál ve Slatinicích.Zdroj: Obec SlatiniceSlatinice se mohou od loňského roku pochlubit sportovním areálem, jaký má jen málokterá vesnice v okolí. Pro obec to byl jeden z největších projektů loňského roku. Sportovní klub Slatinice byl investorem celé akce, obec přispěla finančně. „Rekonstrukce sportovního areálu přišla na přibližně sedm milionů korun. Máme teď kompletně nový trávník a elektronicky řízený závlahový systém. Přibylo hřiště na tenis s oplocením, hřiště pro plážový volejbal a workoutové hřiště. Hotová je rovněž příprava na zimní kluziště, kde snad bude trvale zabudované umělé chlazení. V areálu je nové posezení s altány, herní prvky pro děti, chodníky i mobiliář,“ popsal starosta Ondřej Mikmek. 

Hodové oslavy mají o víkendu ve Slatinicích na Olomoucku, odehrávají se v areálu tamních lázní.
FOTO, VIDEO: Slatinice žijí hodovým veselím

Farní zahrada je novým místem vzájemného setkávání

Nová zahrada v areálu fary Slatinice.Nová zahrada v areálu fary Slatinice.Zdroj: Obec SlatiniceZajímavým projektem loňského roku byla nová komunitní zahrada v areálu místní fary. Na jejím vzniku se společně podílela římskokatolická farnost, obec a místní dobrovolníci, zejména lidé sdružení ve spolcích Naděje Slatinice a Cikorka. Upravili nejen zahradu, ale i přístupové cesty, chodníky a prostory komunitního centra, které slouží pro vzájemné setkávání občanů. „Ve dvoře je galerie a malá kavárna, všechno je dostupné také pro vozíčkáře. Doporučuji turistům, kteří do Slatinic zavítají, návštěvu zahrady i kavárničky. Vzniklo tam moc pěkné místo pro procházky a příjemné posezení,“ pozval starosta Ondřej Mikmek. (mak)

Hlubočky
Jak se žije v Hlubočkách? Pojďte na návštěvu

Zrekonstruovaná hasičská zbrojnice v Luběnicích
Jak se žije v Luběnicích? Pojďte na návštěvu
Paseka
Jak se žije v Pasece? Pojďte na návštěvu
Lávka přes Rachavku v Mladči
Jak se žije v Mladči? Pojďte na návštěvu
Hněvotín. Prodejna potravin u kruhového objezdu v centru obce
Jak se žije v Hněvotíně? Pojďte na návštěvu
Kaplička v Lutíně.
Jak se žije v Lutíně? Pojďte na návštěvu
Senice na Hané
Jak se žije v Senici na Hané? Pojďte na návštěvu
Jak se žije v Dlouhé Loučce? Pojďte na návštěvu

Deník na návštěvěZdroj: Deník