„Chceme udělat kompletní opravu hlavní třídy. Měly by se zpevnit vjezdy do jednotlivých domů, upravit se trávníky, přibudou stromky. To, co bylo dříve vysázené, už odrostlo a některé stromy spíše prostranství hyzdí. Chceme udělat i nějaká stání pro auta, máme tam sice odstavný pruh po straně silnice, ale to je strašně málo,“ informoval starosta obce Slatinice František Žouželka.

Podotkl, že by nemělo chybět ani zákoutí s posezením či vodní prvky.

„Hlavně chceme spravit stávající záliv pro autobus, který je před restaurací. Prostor pak bude možné použít třeba jako parkovací místa nebo pro úplně jiné využití. Navíc ve směru od Drahanovic na vjezdu do vesnice, chceme udělat i kruhový objezd. Auta by do obce nevjížděla tak rychle,“ pokračoval starosta.

Studii možné nové podoby centra vesnice vypracoval kolektiv autorů olomouckého Ateliéru Bonmot.

„Důležité bylo, abychom z centrální části udělali takové náměstíčko, které se stane centrem obce v návaznosti na lázeňskou plochu. Když se pak řeknou lázně, člověku se vybaví voda. Proto jsme do studie navrhli i vodní prvek. Z celé plochy by se měl stát daleko příznivější prostor pro život,“ uvedl Petr Mičola z Ateliéru Bonmot.

Vizualizace navržené přestavby centra Slatinic

„Chtěli bychom i pro návštěvníky, kteří přijedou do lázní, prostor zatraktivnit a kde jinde než na hlavní třídě. Myslím, že podobně to mají dělané v Buchlovicích, tam je náměstí pěkné vydlážděné, s květinovými záhony a vodními prvky,“ uvedl starosta.

Podle předběžných propočtů by projekt měl stát do dvaceti milionů korun a obec chce zažádat o evropské peníze.

„Máme hotové vizualizace, pracujeme na projektu a chtěli bychom do konce roku o peníze zažádat. Pokud se to povede v průběhu příštího roku bychom chtěli s úpravami začít,“ dodal Žouželka.

Vizualizace navržené přestavby centra Slatinic
Vizualizace navržené přestavby centra Slatinic
Vizualizace navržené přestavby centra Slatinic