„Dbáme na to, aby ovar, jitrnice, tlačenka, aby všechno bylo udělané jako na domácí zabíjačce. Nejkrásnější je, když se maso vytáhne z kotle. Kouří se z něho a dá se to na velký stůl, kousek se ukrojí k tomu okurek a křen. Chtěli jsme, aby lidé něco podobného zažili, dnes už nikdo doma prase nechová," řekl Josef Langer, vedoucí velkobystřického folklorního souboru Haná.

Návštěvníci náměstí rychle zaplnili, u stánků na zabíjačkové dobroty i koblihy se stálo v zástupech.

„Odstála jsem si frontu na masné speciality a mrzelo mě, že už neměli balenou polévku, tu bych upotřebila. Jinak se mi tady líbí hodně, jezdíme sem každý rok a letos vyšlo i počasí, tak je to nádhera. Když to ještě časově vyjde, tak si uděláme procházku, je to takový příjemný den," řekla paní Marie z Olomouce.

Prdelačková polévka i maso z kotle

Spokojená byla také Irena Richterová z Velké Bystřice.

„Pochutnali jsme si úplně na všem. Máme s sebou šest vnoučátek, takže jsme nakoupili frgály, koblížky, koláčky, prdelačkovou polévku i maso z kotle. Všechno bylo vynikající," zhodnotila místní patriotka.

Po několika vystoupeních pak okolo půl dvanácté starosta Velké Bystřice Marek Pazdera předal stárkovi masopustního průvodu ostatkové právo.

Masky v čele se slaměným panákem a medvědem se vydaly na obchůzku města, první zastávkou měli u seniorů v Domě s pečovatelskou službou sv. Anny.

Termín o týden posunuli, možná už zůstane

Podle Josefa Langera je masopust významnou akcí, která ve Velké Bystřici pravidelně startuje Hanácký rok.

Konal se vždy v sobotu před Popeleční středou, ale letos termín posunuli o týden dopředu.

„Příští týden jedeme do Strání na Festival masopustních tradic Fašank 2015. Proto jsme to museli posunout o týden dopředu. Po Popeleční středě by nám pořádání už nikdo neodpustil," zasmál se vedoucí soboru Haná a doplnil, že zvažují dřívější termín zachovat.

„Chtěli bychom sem totiž dostat i ostatní soubory. Jestli to vyjde, budeme mít finance a budeme schopni přehlídku zorganizovat, tak bychom k nám chtěli pozvat soubory z celé Evropy, udělali bychom přehlídku masopustů," doplnil Josef Langer.