„Připravili jsme zážitkový kurz pro naše nevidomé a slabozraké klienty z Tyflocentra Olomouc. Ti tak měli možnost si sjet Moravu. Celkem nás bylo jedenáct a jeli jsme to zhruba tři hodiny. Pomáhali nám ale i dobrovolníci a podle toho, jak se teď účastníci této akce tváří, tak se jim to moc líbilo a jsou spokojení,“ uvedla Izabela Machútová z Tyflocentra.

Jednou z těch, kdo se včerejšího sjíždění zúčastnil, byla i Anna Hňoupková. Ta na vodě nebyla poprvé, raft pro ni ale byl novinkou. „Jela jsem dneska poprvé. A bylo to parádní. Litovelské Pomoraví znám z kola, ale na vodě to byl zase jiný zážitek. Kdysi, když jsem ještě viděla, tak jsme ještě jezdívali na nafukovacím člunu. Ale na raftu jsem byla poprvé,“ řekla Anna Hňoupková, která vidí jen na jedno oko, a to na vzdálenost dvou až tří metrů.

Mezi odvážné se přidal i ředitel olomouckého Tyflocentra Jan Příborský. „Na vodě jsem byl už několikrát. Loni a předloni jsem sjížděl dolní část toku řeky Moravy a to mě tak nadchlo, že jsem to zkusil nabídnout našim klientům,“ vysvětlil ředitel, který je sám nevidomý. „Žádné obavy nemám a naopak mi to dělá dobře. Dnes jsem si poprvé sjel peřeje a je to ohromný zážitek, je to uklidňující. Nechali jsme se unášet proudem a poslouchali jsme přírodu. Třeba mně a kamarádovi instruktor líčil okolní přírodu. Když mám někoho, kdo to dokáže popsat, tak se ty zážitky ještě umocní a spojí s tím, co vnímám sám. Mám z toho příjemné pocity a pak se znovu těším do přírody,“ pochvaloval si Příborský.