Na zdravotní péči půjde v příštím roce o 2,159 miliardy korun méně než letos. Malé nemocnice se bojí zavírání oddělení nebo dokonce pádu zařízení. Pacientům se zřejmě zkrátí doba hospitalizace.

Do toho si stovky lékařů podporujícím protest „Děkujeme, odcházíme“rozdávají tiskopisy k výpovědím.

Jak vidí situaci a možné dopady do péče v regionu Radomír Maráček, ředitel největší nemocnice v Olomouckém kraji – Fakultní nemocnice Olomouc?

Do zdravotnictví půjde v příštím roce o dvě miliardy korun méně. Původně to mohlo být ještě drastičtější, i tak vyslovila hlavně menší lůžková zařízení stoprocentně závislá na tocích od zdravotních pojišťoven obavy z možného rušení oddělení nebo dokonce celých nemocnic. Mohou mít škrty takové dopady?
Na to si netroufám odpovědět. Nemám informace, na základě kterých bych mohl něco takového posoudit.

Dovolte mi ještě jednu obecnější otázku: Hovoříme o nedostatku peněz a dopadech nutných úspor na nemocnice. Je podle vás ale v systému zdravotnictví skutečně peněz nedostatek? Objevují se informacemi o zakázkách zdravotních pojišťoven za stovky milionů korun, které musejí ve světle všudypřítomných škrtů pacienty šokovat…
Myslím, že je možné hovořit o dvou věcech. Ve stávající struktuře poskytovatelů zdravotní péče je peněz málo, ale je nynější struktura poskytovatelů adekvátní? Existují analýzy, že desítky procent lůžkových zařízení jsou nadbytečné. V takovém případě je peněz a personálu dost.

Nyní konkrétně k FNOL: Pane řediteli, jak ministerstvem avizované krácení peněz dolehne na FNOL co do objemu financí? Máte spočítáno nebo odhad sumy, o kterou v příštím roce přijdete?
Celkový rozpočet nemocnice se pohybuje na úrovni 4,3 miliard korun ročně a nemocnice musí na příští rok najít úspory v řádech přesahujících 100 milionů korun. Přesné vyčíslení se teprve dopočítává vzhledem k tomu, že nebylo ještě vydáno přesné znění příslušné vyhlášky.

Kde budete prioritně hledat úspory, aby je pacienti pocítili co nejméně?
Omezíme počet lůžek, snížíme počet personálu, budeme chtít efektivnější léčbu, budeme tlačit na snižování všech vstupních cen.

Co mohou nemocní čekat? Budou například chodit po zákroku dříve domů? Prodlouží se čekací doby na operace?
Obě varianty jsou pravděpodobné. Doba hospitalizace bude zkrácena na úroveň evropských standardů. Čekací doby se prodlouží pouze u plánovaných výkonů, které pacienta neohrožují.

Pane řediteli, neměl byste konkrétní příklad takového dopadu: jak dlouho se čeká nyní na konkrétní zákrok a jak může situace vypadat u stejného výkonu za rok?
To bude záležet na konkrétní podobě vyhlášky a pak také na uzavřených smlouvách s jednotlivými zdravotními pojišťovnami, které mohou být rozdílné a tudíž i péče může být u klientů jednotlivých pojišťoven jiná.

Peněz bude méně, ale náklady na péči díky novým možnostem léčby a moderním technologiím rostou. FNOL je specializovaným onkologickým centrem. Víte, jak bude vypadat situace v nejdražší péči? Budou nemocní lidé s rakovinou dostávat jen to, na co bude, a ne to, co medicína nabízí?
Myslím si,že medicína nemůže nabízet to, na co nejsou ve veřejném systému, ze kterého je v současné době hrazena, prostředky. Pokud chceme tuto léčbu poskytovat, musíme na ni najít zdroje.

Pokud firma nemá peníze, většinou propouští. Uvažujete v úsporách i tímto směrem?
Ano, uvažujeme. Jde o jeden z dílčích kroků vedoucích k úsporám. Všechny tyto kroky ale směřujeme k tomu, abychom i nadále poskytovali pacientům péči na vysoké úrovni, na jakou jsou v našem zařízení zvyklí.

Sami lékaři, v už tak složité situaci, hrozí výpověďmi, pokud se jim od ledna nezvednou platy, což vláda nezamýšlí. Jak vypadá situace ve FNOL? Máte poznatky o tom, že už někteří dali výpověď? Odboráři z „Děkujeme, odcházíme“ avizovali, že je již v tomto týdnu začnou podepisovat. Výpovědi pak chtějí zaměstnavatelům předkládat koncem prosince.
S LOK jsme v kontaktu, ani oni zatím počty neznají. Jsme domluveni, že se budeme pravidelně co týden navzájem informovat.

Hromadné odchody? Zabránit tomu nelze

Pokud z FNOL odejde několik desítek lékařů – do ciziny, jak upozorňují organizátoři „Děkujeme, odejděte“, nebo lékaři „jen“ ukončí úvazky v nemocnici a budou se věnovat privátní sféře – může to ohrozit některá oddělení? Jaké by byly dopady e FNOL?
Pokud odejde větší počet z jedné kliniky nebo oddělení a nebude možno je nahradit lékaři z okolních zařízení, pak se bude muset omezovat péče. Částečným řešením může být zvýšení odpovědnosti nelékařského personálu.

Jednáte s odbory? Jde hrozícím odchodům zabránit ze strany vedení nemocnice?
Nejde, je to hromadná a kolektivní akce. Lékaři budou podle informací LOK podepisovat s výpovědí i prohlášení, že ji nestáhnou individuálně.

V příštím roce to bude i po stavební stránce pro nemocnice relativně špatné. Na rekonstrukci nejstarší budovy možná nebudou peníze. Bude to znamenat komplikace? Jaké to může mít dopady na pacienty?
Komplikace to nebudou, pacientů se to nedotkne. Zůstává vize na lepší zítřky.

Čeká vás zřejmě složitý rok. Nebo s jakými představami a emocemi pohlíží ředitel největší nemocnice v Olomouckém kraji na číslovku 2011?
S velkým očekáváním. Věřím, že budeme směřovat k efektivní léčbě při současné spokojenosti personálu i pacientů. Myslím si, že příští rok bude klíčový pro další vývoj ve zdravotnictví.