Silvestrovský program totiž olomoucká radnice musela kvůli úsporám zredukovat. Z původního více než čtyřsettisícového rozpočtu se vítání Nového roku nakonec scvrklo na zábavu za sedmdesát tisíc korun.

"Silvestra tady slavíme každoročně, bývá tu všeobecně dobrá atmosféfa. Musím ale říct, že letos mě program moc nenadchl, Olomouc je dost velké město, určitě tady mohlo být víc koncertů," svěřila se třicetiletá Jana Doležalová.

"Loni jsme tady pařili na kapelu Laura a její tygři, v předchozích letech to bylo také, podle mého názoru, silnější. Na město asi dopadla krize, nedá se nic dělat," dodala.

Stejný názor zastával i Petr Tomanec, který na náměstí vyrazil dle svých slov proto, že mu na poslední chvíli "padl" program na chatě.

"Zdá se mi, že se tady lïdi nijak extra nebaví. Pokud tedy nejsou totálně opilí. Těch je ale devadesát procent," smál se dvaadvacetiletý student.

"Možná je to počasím, ale spíš tou hudbou. Neříkám, že ta kapela je špatná, ale představoval jsem si tady někoho známějšího," řekl.

Podle Milady Husáková zase prý byla chyba, když na náměstí nezůstalo aspoň pár stánků s punčem.

"Vím, že k Silvestru patří šampaňské, ale ne každý je příznivcem bublinek. Mně by vůbec nevadilo, připít si něčím horkým. Navíc si myslím, že by na tom provozovatelé mohli neskutečně vydělat, vždyť punč je tady snad něco jako národní pití," podotknula žena.

Ať tak či onak, konec roku 2009 je za námi. Byť v dešti, bez punče a mainstreamové kapely. Silvestrovské oslavy trefně shrnula sedmadvacetiletá překladatelka Jana Neoralová, která do centra vyrazila se svým přítelem.

"Pro mě je to každoroční začátek něčeho nového. Na Silvestra si vždycky uvědomím, jaké máme vlastně štěstí, že vůbec můžeme slavit".

Oslavy na Horním náměstí byly pod neustálým dohledem státní policie a městských strážníků. Ti nad pořádkem ve městě bděli až do ranních hodin.

"Čekali jsme, že to bude horší, rachejtle tady lítaly už od nějakých deseti hodin večer. Lidi byli ale celkem rozumní, snažili se udržovat bezpečnou vzdálenost," řekl jeden ze strážníků, který si nepřál zveřenit jméno.

Podotknul, že se na náměstí strhla i nejedna rvačka. "I ty se ale téměř okamžitě zklidnily i bez našeho zásahu. Našlo se asi pár agresivních jedinců, kteří chtěli provokovat, ale nešlo o nic hrozného," dodal strážce pořádku.