Zavřené vleky donutily sjezdové lyžaře a snowboarďáky nazout běžky. Jenže jak správně běžky navoskovat? Vybrat skluzový a odrazový vosk podle teploty a vlhkosti sněhu, a také podle profilu trati, je věda i pro pokročilé běžkaře. Co poradit běžkařským začátečníkům? Už jste slyšeli o bezúdržbových běžkách? Novou technologii právě testují na Skřítku.

Ski areál Hrubá Voda v sobotu 16. ledna 2021
Počasí bude dál zimní, takto se teď dovádí na Hrubé Vodě

Běžky, které se nemažou

Bezúdržbové běžky samozřejmě nejsou pro výkonnostní závodníky, kteří na trati dokonalým skluzem bojují o každý zlomek vteřiny. Slouží těm běžkařům, kteří se nechtějí zaobírat mazáním.

Díky novým technologiím byly vyvinuty univerzální běžky s obstojnou přilnavostí a skluzností za všech podmínek. Bezúdržbové se jim říká také proto, že speciální vlastnosti skluznice vydrží stejně dlouho, jako je životnost samotné lyže.

VIDEO: Běžkaři na Skřítku, 16. ledna 2021

Zdroj: DENÍK/Jiří Kopáč

Aby běžkaři nekupovali zajíce v pytli, byl pro ně v sobotu i v neděli na Skřítku připraven testovací okruh, kde si mohli dát tři kilometry zdarma. Testovací běžky, které se nemažou, a přesto jedou, byly k zapůjčení v různých délkách. Testovací jízdy nad parkovištěm nabízel tým Ski servisu Rapotín ve spolupráci s chatou Skřítek.

Horská střediska v Jeseníkách zvládla nápor návštěvníků díky dobré organizaci. Snažili se policisté, obsluha parkovišť  i silničáři.
Jeseníky opět plné lidí. Jak to zvládají služby a doprava?

Nejvíce běžkařů v historii

Běžkařům se věnuje také Petr Procházka, provozovatel chaty Skřítek. Má na starosti také udržování běžkařských tratí v okolí.

„Ve spolupráci se sdružením cestovního ruchu Jeseníky máme přímo na Skřítku rolbu, která upravuje všechny běžkařské trati, co leží na straně Olomouckého kraje. To znamená kolem 25 kilometrů. Patří do toho i část Jesenické magistrály. V těchto dnech jsou Jeseníky plné začínajících běžkařů, tak jsme jim díky spolupráci s půjčovnama nabídli půjčování lyží i přímo tady, na Skřítku,“ představil víkendovou novinku Petr Procházka.

Ve srovnání s předchozími lety Procházka odhaduje letošní nárůst počtu běžkařů minimálně o polovinu.

„V týdnu to tady bývá klidnější, ale návštěvnost za poslední víkendy je masakr. Naštěstí se nám dobře spolupracuje s policií, která tady usměrňuje dopravu. Policie nám i řidičům vychází vstříc, aby provoz kolem Skřítku fungoval i v náročných podmínkách,“ pochválil Petr Procházka přístup policistů.

Skialpinismus. Ilustrační foto
Skialpinisté vzali Jeseníky útokem a porušují zákazy. Co ohleduplnost a pokora?

Snažíme se udržet personál

Všechny restaurace v Jeseníkách jsou sice zavřené, ale snaží se fungovat v omezeném rozsahu aspoň přes výdejní okénko. Občerstvení běžkařům nabízí také Skřítkovo výdejní okno.

Pečení makrel v konické Zámecké zahrádce - 16.1. 2021
Mráz? Nevadí. Makrely z grilu lákaly desítky mlsounů i v zimě

„Snažíme se udržet personál. Je to za daných podmínek velmi těžké, ale zatím jsme nepropouštěli. Nějak držíme, a uvidíme, co bude dál. Kolegové vlekaři jsou na tom už opravdu bídně. Snažili se v minulosti investovat a dávali své skiareály dohromady. Rozhlédněte se třeba na Klepáčově. Pro vlekaře to dopadlo opravdu špatně. Snaží se udržet se zuby nehty,“ posteskl si Petr Procházka a pak šel dalším zájemcům vysvětlovat, jak na vystavených běžkách funguje rozdíl mezi přilnavostí a skluzností.