Střední průmyslová škola elektrotechnická (SPŠE) v Olomouci letos přijímačky dokonce zcela zrušila. Uchazečů o středoškolské studium je v celém regionu tolik, že školy musejí navyšovat počty tříd. "Především dobré studijní výsledky nás vedly k tomu, že jsme na několika školách počty přijatých žáků navýšili," uvedl za zřizovatele škol náměstek hejtmana Pavel Sekanina (ODS). Kraj povolil navýšit počty tříd ve čtyřech školách, třem naopak nevyhověl. "V jejich případě nešlo o velký rozdíl mezi počtem přijímaných studentů a počtem uchazečů," vysvětlil Sekanina.

Na SPŠE v Olomouci se letos poprvé rozhodli přijímací zkoušky zrušit. "Žáky s průměrným prospěchem do 1,7 bereme bez přijímaček. A těch se letos přihlásilo přesně tolik, kolik se jich vejde do čtyř tříd. Zbývajících dvanáct by stejně nemělo šanci," vysvětlil ředitel SPŠE Jiří Michal. Ještě v listopadu to vypadalo, že budou mít o třídu méně. Na jaře jim krajský úřad ale vyhověl a třídu navíc povolil. Podobná situace je na olomouckém gymnáziu v Hejčíně. Ze 165 přihlášených žáků jich má 94 prospěch v limitu 1,15, takže ani oni k přijímačkám nemusí. "S jednou třídou navíc budeme přijímat celkem 128 studentů. Rozhodovat budou scio testy," uvedl ředitel gymnázia Evžen Mayer. Uspět tedy může přibližně každý druhý.

Podobná situace je zde i v případě osmiletého gymnaziálního studia. Do dvou tříd se hlásí 101 dětí. Náměstek Sekanina počítá s tím, že navyšováním počtu tříd se bude rada kraje ještě zabývat. "Půjde o převod přihlášek na jiné školy po přijímacích zkouškách. Snažíme se vyhovět všem uchazečům o středoškolské studium," uvedl Sekanina. Kromě hejčínského gymnázia a olomoucké SPŠE přijme zatím více studentů i Vyšší odborná škola automobilní a Střední škola sociální péče a služeb. Obě jsou v Zábřehu.