Dotované mléčné výrobky si žáci větších škol kupují ve speciálních automatech. Neplatí penězi, ale kupují si kredity, které jim ve škole ukládají na speciální karty. „Automat má u nás Mlékárna Kunín. Zpočátku byl zájem bouřlivý, jako je vždy o novinku. Za den dva děti vše vykoupily. Teď zásoby doplňujeme v průběhu týdne a zájem je i o jogurty,“ uvedl Jindřich Kania, zástupce Základní školy Dr. Milady Horákové v Olomouci. Zde mléko nabízejí necelé dva roky a zájem o něj mají děti stále.

Něco zdravého do žaludku


Podobné zkušenosti mají také v Základní škole Svatoplukova ve Šternberku. Na dotovaných mléčných výrobcích si pochutnávají i žáci druhého stupně.

„Máme dva automaty. Děti mají předplacené kreditní karty a samy si vybírají, na co zrovna mají chuť. Žáci, kteří nenosí do školy svačiny, mají aspoň něco zdravého do žaludku. Je to rozhodně lepší, než kdyby jedli sladkosti a zapíjeli je kolou,“ řekla ředitelka Tamara Kaňáková.

Bez výdejních automatů a jogurtů se musejí obejít žáci Základní školy v Hlubočkách -Mariánském Údolí na Olomoucku. „Automat se nám nevyplatí, jsme malá škola. Dětem mléko chutná i bez něj. Dávají přednost slazenému, přestože asi není tak zdravé. Jogurty školákům nenabízíme, nemáme pro ně vhodné skladovací prostory,“ uvedla učitelka Marcela Medunová.

Podle odborníků na výživu dětí a mládeže je důležité, že školákům mléko chutná. „Určitě je lepší, když si o přestávce dají slazené mléko než třeba limonádu. Sami jsme byli překvapeni tím, jak rychle mléčné výrobky ze školních automatů mizí,“ řekla Hana Kabátová z Krajské hygienické stanice v Olomouci.

Vápník by měly z mléka a jogurtů čerpat hlavně děti a mládež do dvaceti let. „Podle ortopedů se právě do tohoto věku tvoří a zpevňují kosti,“ poznamenala Kabátová. Čtvrtlitrové balení dotovaného mléka, které si školáci kupují za tři koruny a padesát haléřů až čtyřikrát týdně však k doplnění denní dávky vápníku nestačí. „Další mléko, sýry a jogurty musejí děti pravidelně dostávat i doma,“ dodala Kabátová.

Čekají na ustálení cen


„Kvůli zvýšenému zájmu o dotované mléko z mléčných automatů v příštím školním roce počítáme s navýšením národní dotace na pětapadesát milionů. Roste také poptávka škol po bílém jogurtu. Do projektu se koncem loňského roku zapojilo přes 2620 škol v celé republice,“ uvedl Petr Habáň z tiskového odboru ministerstva zemědělství.

Státní zemědělský intervenční fond pro školní rok 2006 až 2007 vyčlenil 42 milionů korun, s dalšími 18 miliony počítá ze zdrojů Evropské unie.

Kolik si však školáci budou připlácet za dotované mléko kvůli růstu cen mléčných výrobků v obchodech, zatím není jasné. „Nyní čekáme na to, až se stoupající ceny mléka aspoň částečně ustálí. V tuto chvíli nelze jednoznačně říci, zda se cena v lednu zvýší a o kolik,“ dodal Habáň.

 

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z OLOMOUCKA

Moje OlomouckoSportKulturaPodnikáníČerná kronika