Do druhého oddělení se pak v létě přestěhují předškoláci z mateřské školy Na Svobodě.

Tamní budova školky je v nevyhovujícím stavu, rodiče s uzavřením však nesouhlasili, protestovali peticemi a konalo se i referendum.

V pondělí ráno se do školky přišli podívat rodiče s dětmi, ale i prarodiče.

„Jsme spokojení. Líbí se nám moderní pojetí, první dojmy jsou velmi pozitivní," shodli se mladí manželé Lovásovi z Velké Bystřice.

„Do školky chodí vnuk a ještě máme malého, ročního, který sem bude určitě také chodit. Proto jsem se sem přišla podívat a je to úžasné. Ani jsme nečekali, že to bude tak pěkné," zhodnotila zase Božena Draguňová.

O dvě nová oddělení se rozrostla mateřská školka na Zámeckém náměstí ve Velké Bystřici.

Nové prostory školky na Zámeckém náměstí ve Velké Bystřici. Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

Růžová a tmavě šedá

Zbrusu nová moderní přístavba mateřské školy laděná hlavně do růžové a tmavě šedé barvy čítá dvě oddělení pro celkem padesát dětí. Kapacita ale nebude využitá okamžitě.

„Naplnili jsme zatím jedno oddělení dětmi, které jsme během posledních dvou let museli u zápisu kvůli nedostatečné kapacitě odmítat Teď jich tady je dvacet," řekla vedoucí učitelka mateřinky Lucie Pazderová.

Druhé oddělení je připravené pro děti z mateřské školy Na Svobodě.

Referendum o zrušení 

O školičce s letitou tradicí se mezi velkobystřickými v poslední době hodně diskutovalo.

Město potřebovalo rozšířit kapacity, aby nemuselo předškoláky odmítat a tak přišlo s projektem dvou nových oddělení v mateřince na Zámeckém náměstí.

Zároveň se však rozhodlo zrušit školku s jedním oddělením na horním konci města, v ulici Na Svobodě a to kvůli jejímu nevyhovujícímu stavu.

Projekt vzbudil ve městě velké emoce a debaty, mezi lidmi kolovala petice za záchranu a loni v květnu se konalo i referendum.

To však bylo kvůli nízké účasti neplatné.

Stěhování do nového až od září 

„Stěhování jsme měli naplánované na příští týden, kdy máme jarní prázdniny. Ale od rodičů jsme dostali žádost o odložení stěhování, zda bychom neposečkali do konce školního roku. Vyhovíme jim, ale od září už děti nastoupí do nového," sdělil ředitel školy Jaroslav Mihal.

„Nechtěli jsme, aby se děti stěhovali v průběhu roku, aby to na ně nemělo nějaký negativní dopad. Kdyby to bylo v listopadu, ještě ze začátku školního roku, tak ano, ať se stěhují. Ale teď, když už je víc jak půlka roku za námi, se mi to zdá zbytečné," reagoval jeden z rodičů Petr Miklík.

O dvě nová oddělení se rozrostla mateřská školka na Zámeckém náměstí ve Velké Bystřici.

Nové prostory školky na Zámeckém náměstí ve Velké Bystřici. Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

Stará mateřinka zatím bez využití

Podle radnice zatím žádné plány s budovou mateřinky Na Svobodě nejsou.

„Původně jsme chtěli prázdný objekt nabídnout k odprodeji, kdy by nám získané peníze pomohly s financováním rekonstrukce školky na Zámeckém náměstí, ale nakonec jsme se rozhodli, že v tuto chvíli nic prodávat nebudeme. Vyzvali jsme občany, aby sami přicházeli s náměty, jak budovu využít," sdělil místostarosta Velké Bystřice Ivo Slavotínek a doplnil, že se s návrhem zatím nikdo neozval.

Přibude přírodní zahrada

Na přístavbě mateřské školy na Zámeckém náměstí ve Velké Bystřici se pracovalo loni od července do druhé poloviny prosince.

Stavba přišla městskou kasu na přibližně 9,5 milionu korun.

Letos by se mělo modernizovat venkovní zázemí mateřinky, okolo budovy školky by měla vyrůst přírodní zahrada.

„Na to jsme získali devadesáti procentní dotaci a projekt by měl být hotový do konce května letošního roku. Na rok 2016 jsme naplánovali poslední etapu modernizace a tou je kompletní rekonstrukce stávající budovy, ke které jsme tuto část přistavěli. Plášť je hotový, teď nás ale čeká rekonstrukce vnitřku," doplnil Ivo Slavotínek.