U olomouckého okresního soudu tato ženská větev Německého řádu se žalobou neuspěla a odvolala proto ke krajskému soudu. Ten ve čtvrtek rozhodnutí okresního soudu potvrdil.

„Rozsudek okresního soudu se potvrzuje,“ sdělil předseda senátu krajského soudu Jaromír Synek.

Podle krajského soudu jsou závěry okresního soudu správné.

„Zejména v té části, že vzhledem k tomu, že nemovitost přešla na obec podle zákona o majetku obcí, tak na to se blokační ustanovení paragrafu 29 zákona o půdě nevztahuje, a proto přechod nemůže být neplatný,“ odůvodňoval závěr.

Přechod majetku na obec Dlouhá Loučka je podle krajského soudu nezpochybnitelný bez ohledu na to, zda provincie je součástí řádu německých rytířů, nebo ne.

Architektonická instalace na Dolním náměstí v Olomouci, 3. 7. 2020
Na olomouckém náměstí jsou hamaky k poležení

Právní zástupce České provincie Milosrdných sester Panny Marie Jeruzalémské u odvolacího soudu operoval nepravomocným rozhodnutím bruntálského okresního soudu z ledna letošního roku ve sporu Lesů ČR a ženské větve řádu, podle kterého není prokázáno, že by obě větve, ženská a mužská, byly jedním subjektem.

Česká provincie Milosrdných sester Panny Marie Jeruzalémské totiž od počátku tvrdí, že se podklady týkající se konfiskace majetku vztahovaly výhradně na mužskou linii řádu, ne na jeho ženskou větev.

Okresní soud v Olomouci však označil takové tvrzení za účelové. Podle soudu nelze oddělovat mužskou a ženskou větev, protože majetek byl společný pro celý řád.

Majetek byl zkonfiskován a Německý řád, jeho ženská větev, podle závěru soudu řádně neuplatnila nárok podle zákona č.128 z roku 1946 o neplatnosti některých majetkoprávních jednání spáchaných v době nesvobody. Nemohlo dojít k obnovení vlastnictví, přesněji navrácení majetku, ani k majetkové křivdě spáchané komunistickým režimem, jak argumentoval zástupce řádu u soudu prvního stupně.

Proti rozhodnutí olomouckého krajského soudu je možné podat dovolání k Nejvyššímu soudu. Jestli německý řád této možnosti využije, nebo ne, se nepodařilo zjistit.

Podle vedení obce Dlouhá Loučka znamená potvrzení závěru okresního soudu velkou úlevu pro obec.

„Rodiče i učitelé se ptali, jak to dopadne. Všichni se obávali, že o druhý stupeň přijdeme,“ reagoval starosta Dlouhé Loučky Ladislav Koláček.

„Ale máme obavu, zda se neobrátí na Nejvyšší soud,“ dodal.

Obec, která před 10 lety investovala do objektu 25 milionů korun, zaskočilo, když se dozvěděla, že se německý řád dožaduje vrácení budovy školy v Dlouhé Loučce.

„Církve dostaly finanční náhradu za majetek, který nelze vydat. S něčím takovým jsme nepočítali. Ocitli jsme se v nejistotě, která byla velice nepříjemná,“ uvedl Koláček.

Do čištění chodníků v Olomouci se v roce 2019 zapojili klienti střediska Samaritán, které provozuje olomoucká charita. Ilustrační foto
Lidé bez domova v Olomouci opět pomáhají uklízet chodníky

V souvislosti s církevními restitucemi podaly církve před koncem roku 2015 stovky žalob na obce i kraje. Zatímco takzvané určovací žaloby na kraje byly až na výjimky plošně staženy, vůči obcím postupovaly církve individuálně.

Na Olomoucku se například soudila římskokatolická církev o 20 hektarů pozemků v Nové Hradečné. Okresní soud žalobu zamítl a církev neuspěla ani s odvoláním u krajského soudu. Vítězně nevyšla římskokatolická církev ani ze soudní bitvy o zámek ve Velkém Týnci, který je srdcem obce a sídlí v něm obecní úřad. Okresní soud v říjnu 2017 takzvanou určovací žalobu zamítl. Proti rozsudku se církev neodvolala.

Německý řád, mužská větev, usiloval na Olomoucku zejména o Bouzov. Hrad je majetkem České republiky a jeho správu zajišťuje Národní památkový ústav. Tuto národní kulturní památku však řád německých rytířů nezískal, jak s konečnou platností uzavřel Ústavní soud.