V pátek se proto nebude učit například ve Městě Libavá. Zavře zde školka, družina i školní jídelna.

„Abychom omezili možnost šíření nákazy mezi žáky naší školy, vyhlašuji, na základě výzvy ministra zdravotnictví a po dohodě se zřizovatelem, ředitelské volno. Výuka by měla být zahájena v úterý. Tím se prodlouží doba, kdy budou žáci školy izolováni a snad tak zamezíme šíření viru mezi nimi,“ sdělila na webu školy její ředitelka Lenka Šestáková.

Ředitelské volno vyhlásili i ve Velkém Týnci. „Na základě doporučení ministra zdravotnictví,“ vysvětluje ředitel základní školy Tomáš Jurka na internetových stránkách.

V krajském městě podle vedoucí odboru školství Magistrátu města Olomouce v pátek nebude učit jedna základní škola, kde zajistí obědy a družinu pro nejmenší děti.

„Hlášení máme pouze z jedné školy. Masově se to rozhodně neděje,“ sdělila ve středu dopoledne Hana Fantová.

Branný den na "Tererce"

Jedna z největších olomouckých základních škol, Fakultní základní škola Olomouc Tererovo náměstí 1, se rozhodla uspořádat branný den.

„Děti se aspoň zbaví roušek a vyrazíme s nimi na vzduch plnit úkoly,“ popisoval Jaroslav Hála.

„Myslíme na 1400 rodičů, jak by tuto situaci asi vyřešili, když bych vyhlásil ředitelské volno,“ dodal.

Chceme využít každého dne

V Lutíně chtějí normálně učit. Vedení základní školy denně vyhodnocuje situaci ve škole, kde je momentálně nemocnost pod 15 procent.

„Pokud se situace nezmění, v pátek nebude uděleno volno ředitele školy a bude probíhat normální školní den,“ sdělila ředitelka Lenka Soušková.

„Vzhledem k tomu, že je možné, že bude v budoucnu provoz škol omezen, využijeme každého dne k tomu, abychom řádně vyučovali,“ vysvětlovala na webových stránkách školy.

Karanténa? Většinou jen u tříd

Podle vedoucí oddělení hygieny dětí a mladistvých Krajské hygienické stanice Olomouckého kraje Dany Vránové je aktuálně v Olomouckém kraji uzavřen první stupeň na základní škole v Šumperku. „Pokud jsou někde ve škole v karanténě, je to maximálně třída, ale ne celá škola,“ sdělila.

Jestli mají školy v Olomouckém kraji, kde je nyní celkem 730 pozitivních případů, plošně vyslyšet doporučení ministra Prymuly, je podle hygieničky na řediteli školy, jak rozhodne.

„Jeden den navíc, k třídennímu volnu, už nehraje tak zásadní roli, ale je to na ředitelích škol,“ dodala.

Roman Prymula v úterý uvedl, že ministerstvo nebude zavírat první stupně základních škol, pokud to bude aspoň trochu možné. V některých regionech se diskutuje o případném přechodu na distanční výuku na druhých stupních a středních školách.