V pátek se proto nebude učit například ve Městě Libavá. Zavře zde školka, družina i školní jídelna.

„Abychom omezili možnost šíření nákazy mezi žáky naší školy, vyhlašuji, na základě výzvy ministra zdravotnictví a po dohodě se zřizovatelem, ředitelské volno. Výuka by měla být zahájena v úterý. Tím se prodlouží doba, kdy budou žáci školy izolováni a snad tak zamezíme šíření viru mezi nimi,“ sdělila na webu školy její ředitelka Lenka Šestáková.

Ředitelské volno vyhlásili i ve Velkém Týnci. „Na základě doporučení ministra zdravotnictví,“ vysvětluje ředitel základní školy Tomáš Jurka na internetových stránkách.

V krajském městě podle vedoucí odboru školství Magistrátu města Olomouce v pátek nebude učit jedna základní škola, kde zajistí obědy a družinu pro nejmenší děti.

„Hlášení máme pouze z jedné školy. Masově se to rozhodně neděje,“ sdělila ve středu dopoledne Hana Fantová.

Roušky ve třídách. Ilustrační foto
Roušky ve třídách? Škodlivé, otravné, ale aspoň jsme ve škole, říkají studenti

Branný den na "Tererce"

Jedna z největších olomouckých základních škol, Fakultní základní škola Olomouc Tererovo náměstí 1, se rozhodla uspořádat branný den.

„Děti se aspoň zbaví roušek a vyrazíme s nimi na vzduch plnit úkoly,“ popisoval Jaroslav Hála.

„Myslíme na 1400 rodičů, jak by tuto situaci asi vyřešili, když bych vyhlásil ředitelské volno,“ dodal.

Chceme využít každého dne

V Lutíně chtějí normálně učit. Vedení základní školy denně vyhodnocuje situaci ve škole, kde je momentálně nemocnost pod 15 procent.

„Pokud se situace nezmění, v pátek nebude uděleno volno ředitele školy a bude probíhat normální školní den,“ sdělila ředitelka Lenka Soušková.

„Vzhledem k tomu, že je možné, že bude v budoucnu provoz škol omezen, využijeme každého dne k tomu, abychom řádně vyučovali,“ vysvětlovala na webových stránkách školy.

Nový ambulantní pavilon Hemato-onkologické kliniky Fakultní nemocnice Olomouc.
Nová hemato-onkologie v olomoucké fakultce otevřela. Podívejte se

Karanténa? Většinou jen u tříd

Podle vedoucí oddělení hygieny dětí a mladistvých Krajské hygienické stanice Olomouckého kraje Dany Vránové je aktuálně v Olomouckém kraji uzavřen první stupeň na základní škole v Šumperku. „Pokud jsou někde ve škole v karanténě, je to maximálně třída, ale ne celá škola,“ sdělila.

Jestli mají školy v Olomouckém kraji, kde je nyní celkem 730 pozitivních případů, plošně vyslyšet doporučení ministra Prymuly, je podle hygieničky na řediteli školy, jak rozhodne.

„Jeden den navíc, k třídennímu volnu, už nehraje tak zásadní roli, ale je to na ředitelích škol,“ dodala.

Roman Prymula v úterý uvedl, že ministerstvo nebude zavírat první stupně základních škol, pokud to bude aspoň trochu možné. V některých regionech se diskutuje o případném přechodu na distanční výuku na druhých stupních a středních školách.

Konicko vzdoruje Covidu-19
Konicko vzdoruje covidu: stále nula nakažených! Jaký tam mají recept?