„Než se centrum postavilo, trvalo to strašně dlouho, ale jsem nadšený a spokojený. Myšlenka vznikla už v roce 1993 a už tehdy byla potřeba mít novou školu. Stávající škola nevyhovovala v mnoha směrech," řekl ředitel olomouckého Tyflocentra Jan Příborský, sám absolvent školy.
„Dokonce jsem byl jedním z deseti prvních žáků, kteří v roce 1954 nastoupili. Přišel jsem tam jako druhák, první třídu jsem odchodil v mém rodném Šternberku," poznamenal.
Co v budově najdeme?
Budova v sobě zahrnuje administrativu, speciální pedagogické centrum, odborné učebny, první stupeň, druhý stupeň, tělocvičnu a ubytovací zařízení, výdejnu jídla. Zařízení nabízí ubytování pro dvacet devět žáků, kapacita školy je asi 120 dětí a mateřinku může navštěvovat maximálně patnáct dětí.
„Ojedinělost budovy je v tom, že jde o stavbu určenou přímo pro zrakově postižené. V novodobých dějinách taková škola v České republice není. Je výjimečná," řekl ředitel školy Jiří Müller. Budova v Litovli, kde škola donedávna sídlila, byla naprosto nevyhovující.
„Nebyla tam tělocvična, hřiště, odborné kabinety, nebylo tam nic. Pokud by se tento projekt neuskutečnil, škola by šla do útlumu a skončila by," poznamenal.
Cvičná trasa pro nevidomé
Kromě nových učeben, ubytování nebo tělocvičny, je v areálu školy vybudovaná i cvičná trasa pro nevidomé. Podobná trasa je u nás v republice ještě jedna, v rehabilitačním ústavu v Praze.
„Předpokládám, že ji budou využívat i dospělí, později osleplí. Jsou tam různé povrchy, různé zvuky, třeba voda. Je tam i semafor a na různých površích se učí nevidomí chodit a pak takto vybaveni mohou jít do terénu," řekl ředitel školy. Doposud škola sídlila v centru Litovle, budova však zatím zůstane nevyužitá.
„Prostory jsou v té budově opravdu velké, bylo tam hejtmanství, zemědělská škola a teď tato škola. Námětů na využití je hodně, můžeme tam udělat informační centrum, sídlo Místní akční skupiny, ale je to vždy jen několik kanceláří, neobsáhlo by to celý objekt," informoval starosta Litovel Zdeněk Potužák.
„Čekáme na nový zákon o zdravotní péči, kdy by pak v prostorách mohla vzniknout dům s pečovatelskou službou pro seniory. Stát pomáhá hradit provoz a je to jedna z nejvážnějších záměrů. Čekáme jak zákon dopadne, mělo by být jasno koncem nebo začátkem nového roku. Zatím bychom přízemí dočasně využili pro nějaké neziskové organizace," doplnil.
Do Základní školy profesora Vejdovského pro zrakově postižené, jsou přijímány především děti zrakově postižené, studují tam ale i děti s poruchami učení. Navštěvují ji z Olomouckého, Zlínského a částečně i Pardubického kraje. Vzdělávací centrum pro slabozraké rostlo v olomoucké čtvrti Hejčín od loňska. Olomoucký kraj stavba přišla na 255 milionů korun, na stavbu čerpá úvěr z Evropské investiční banky.