Zpět do tříd mohou od pondělka jen prvňáci a druháci. Například do malotřídky v Blatci na Olomoucku tak v pondělí ráno pošlape jen šest dětí. Třeťáci a čtvrťáci se budou učit online.

„Máme první a druhou třídu v jedné třídě a třetí a čtvrtou v druhé. Nemůžeme otevřít kompletně. Část dětí pojede online,“ vysvětlovala ředitelka Základní školy a Mateřské školy Blatec Hana Bednářová.

Zorganizovat obě formy výuky je pro učitele malotřídky, kteří učí v první třídě a zároveň mají předměty ve třetí a čtvrté, náročné. Podle ředitelky je však hlavní, že alespoň první a druhá třída může normálně chodit do školy.

Mimika je důležitá

Roušky přes dýchací cesty, které musejí mít i nejmladší školáci, jsou pro děti problém. Komplikují komunikaci, žáčci často kantorovi přesně nerozumí.

„Důležitým výchovným nástrojem je mimika, kterou v současnosti nemůžeme použít. Děti nenačtou, jak vážně to myslíme,“ poznamenala Hana Bednářová.

Základní i mateřská škola je podle ředitelky aktuálně personálně v plné síle, nemocnost je neoslabuje.

„Ve chvíli, kdy dítě projevuje známky infekce, ať už je to cokoliv, posíláme ho domů. Jinak to nejde. Jsme malá škola, nemáme záskoky,“ sdělila.

Dětem chybí sociální kontakt

Starším dětem podle Bednářové chybí škola a normální kontakt s vrstevníky. „Pokud jde o vzdělávání, nejsme ve skluzu, vše jsme krásně zvládli. Dětem však chybí sociální kontakt,“ poukázala ředitelka, která má doma dítě na distanční výuce.

Vzhledem k platnému 5. stupni protiepidemické pohotovosti se od pondělí mohou vrátit do škol děti v prvních a druhých třídách, také žáci ve speciálních školách. Jednotlivé skupiny se mezi sebou nesmějí potkávat a musejí ve škole dodržovat i další požadovaná hygienická opatření.

Ostatní žáci a studenti, včetně maturantů, se budou podle nařízení vlády z 23. prosince vzdělávat distančně minimálně do 10. ledna. Omezení se netýká mateřských škol. Ty běží bez omezení a bez roušek.