Stalo se to v pátek dopoledne. Chlapec je v současnosti hospitalizován v ostravské nemocnici. Okolnostmi neštěstí se zabývá policie.

Se školou je v kontaktu Česká školní inspekce, která situaci monitoruje.

„Ano, byli jsme na místě. Prošetřujeme pád žáka z okna budovy školy. Dosavadním šetřením jsme nezjistili zavinění ze strany cizí osoby. Více vzhledem k věku sdělovat nebudeme,“ potvrdil v pondělí dopoledne Olomouckému deníku mluvčí policie Libor Hejtman.

Podle nepotvrzených informací měl chlapec v průběhu vyučovací hodiny opustit třídu s tím, že jde na toaletu, odejít do třetího patra budovy, kde skočil z okna před budovu školy. Tam jej měli najít rodiče, kteří přicházeli pro děti z nižších ročníků.

Těžká zranění

Žák pád přežil a letecky byl transportován na dětské traumacentrum v ostravské nemocnici.

„Jednalo se o středně těžká až těžká zranění, zejména poranění a pohmoždění hrudníku a břicha. Nedalo se vyloučit vnitřní krvácení, z toho důvodu byl transportován přímo na dětské trauma centrum,“ sdělila Olomouckému deníku mluvčí Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje Lucie Mikisková.

Historická budova tržnice v Olomouci
Ostudy Olomouce, 3. díl: Tržnice. Majitel budovu nabídl městu. Co se chystá?

Ředitelka: Odmítáme pochybení 

Vedení školy ihned informovalo vedení města, které je zřizovatelem základní školy.

„Je nám velice líto celé situace, toho, co se stalo, a soucítíme s rodinou. Snažíme se pomoci rodičům i žákům a myslíme na jejich spolužáka,“ reagovala v pondělí dopoledne na páteční událost ředitelka školy Jana Raková.

Ta odmítla nařčení školy ze série selhání a z přehlížení šikany.

„Vyšetřování probíhá. Jedná se o nezletilého žáka, více se k tomu nelze vyjadřovat,“ reagovala. „Každopádně kategoricky odmítáme, že by ve škole docházelo k nějakým pochybením nebo dokonce bagatelizování šikany,“ prohlásila.

"Tady to okno. Asi se něčeho bál"

Podle některých žáků školy mohl celý incident souviset s „krádeží“. Chlapec podle nich měl vzít kantorce klíče a hodit je do odpadkového koše.

„Něco takového se řešilo. Asi se bál, že doma dostane. Hlavně, že to přežil,“ reagovali v pondělí na nešťastnou událost páťáci z velkobystřické základky.

„Ve škole jsme spokojeni, neměnili bychom,“ shodla se skupinka čtyř chlapců, která v pondělí po poledni postávala před místním obchodem.

Rodiče žáků bystřické základní školy jsou nešťastnou událostí otřeseni.

„Tady to okno. Asi se něčeho bál, ale nevíme nic bližšího,“ ukazovaly směrem k oknu ve třetím patře základní školy dvě ženy, které v pondělí po poledni stály u parkoviště školy. Spolu s dětmi, kterým právě skončila výuka.

„Řešila jsem ve škole nevhodné chování některých žáků vůči dceři - ve třídě je pět holek a dvacet kluků – nakonec se to vyřešilo. Nic až tak závažného jsme ale za celou dobu nezaznamenali,“ rozpovídala se zhruba čtyřicátnice a dcera souhlasně kývala hlavou.

Podle žen si chlapce, který lezl do okna, všimli žáci ve vedlejší třídě.

„Okamžitě měli zburcovat učitelku. Škola hned celou situaci řešila. Je to hrozné, co se stalo. Přežije to. Je prý ve stabilizované stavu,“ kroutily ženy hlavou nad neštěstím.

Příprava budoucího staveniště dokončení západního obchvatu Olomouce, 17. února 2024.
Konec kolon u Globusu. Dokončení obchvatu Olomouce začnou stavět ještě v únoru

Starosta: Je to smutné

Podle starosty Velké Bystřice Marka Pazdery škola hned v pátek informovala o události vedení města.

„Situaci řešíme s pomocí školních psychologů,“ uvedl starosta v pondělí dopoledne.

Odmítl, že by pedagogové postupovali liknavě nebo škola bagatelizovala projevy případných patologických jevů.

„Nemám takové informace. Vždy, když se něco takového stane, vyrojí se spousta spekulací. Nechci to vůbec komentovat, než to bude prošetřeno a budeme mít nějaké závěry. Je to smutné a já pevně věřím, že to dopadne dobře. Více to nechci komentovat,“ reagoval starosta Velké Bystřice, jenž je také členem školské školy.

Školní inspekce až po policii

Se školou je v kontaktu Česká školní inspekce, která v současnosti situaci monitoruje.

„Vzhledem k charakteru této události je aktuálně prvořadá součinnost školy s Policií ČR, která v této věci provádí šetření. Inspekční činnost České školní inspekce bude realizována po ukončení šetření ze strany Policie, případně dle jejího požadavku o součinnost v dohodnutém termínu,“ sdělil Olomouckému deníku Karel Kovář náměstek ústředního školního inspektora.

Podle inspekce jsou nyní zásadní kroky vedoucí k zajištění bezpečného prostředí pro žáky.

„Efektivní komunikace a spolupráce školy s žáky i jejich zákonnými zástupci a případná psychologická pomoc žákům,“ poukázal náměstek.

Jestli ve škole v souvislosti s nešťastnou událostí došlo k porušení školských právních předpisů, nelze v tuto chvíli podle náměstka sdělit. Inspekce má pouze základní informace.

„Bez vykonání inspekční činnosti ve škole nemůže Česká školní inspekce předjímat, zda došlo k porušení právních předpisů vztahujících se k poskytování vzdělávání a školských služeb“ sdělil Karel Kovář.

Na základní škole ve Velké Bystřici prováděla Česká školní inspekce poslední inspekční činnost v říjnu 2019. Žádná závažná pochybení nezjistila.