„Poškozené obrazovky obsahují totiž velké množství olova. Člověku přitom může ublížit jenom to, když se této látky nadýchá. Pokud by se dostala navíc do vody, může napáchat velké škody,“ řekl Rostislav Zubalík, majitel firmy AE odpady, která se specializuje na ekologické zpracování elektrozařízení a autovraků.

Vyřazené televizní obrazovky a monitory lidé odkládají i na černé skládce vedle Mlýnského potoka na Lazcích. Nebezpečný odpad je tam pohozen hned vedle oraniště za lávkou vedoucím od sportovní haly.

Celým problémem se na úterním zasedání zaobírala komise olomoucké místní části města Lazce. Její předseda Radim Schubert (ODS) následně přislíbil, že se společně s magistrátem v krátkém čase pokusí situaci vyřešit.

„Usnesení komise má poradní, ne však rozhodující hlas. Uděláme ale vše pro to, aby v horizontu jednoho měsíce skládka úplně zmizela. Protože se na poli pěstují obiloviny, navrhneme odboru životního prostředí, aby udělal také rozbor půdy. Společně s městskou policií bychom chtěli kromě vyšetření případu také zpřísnit hlídky. Slibujeme si od toho dlouhodobé řešení problému,“ uvedl Schubert.

Dodal, že by se o celý případ měla zajímat i policie, která při vyšetřování nejdřív prověří vytipovanou skupinu lidí, která již v minulosti černé skládky zakládala.

Vedle skládky je také vodojem, který však lidé naštěstí nevyužívají.