„Jamboree, jak se setkání jmenuje, začalo 29. července a trvalo dvanáct dní. Bylo to setkání skautů z celého světa a konalo se v anglickém Chelmsfordu,“ řekl vedoucí výpravy Junáka za Olomoucký kraj Marek Hradil. Skauti si předem připravili lidové písně, secvičili program. Přesto ale své skautské kolegy z jiných zemí dostali obyčejnými českými bramboráky a dřevěnými podsadami svých stanů. Stan s podsadou je totiž česká rarita, bramboráky rovněž. „Bramboráky byly magnetem. Lidé je hodně ochutnávali a někteří chtěli i recept, měli jsme radost z toho, že jim to chutná,“ vyprávěl Hradil.

„Cizinci naše bramboráky obdivovali a myslím, že to bylo i nejlepší tamní jídlo. Čtrnáct dní jsme se tam živili anglickým jídlem, což byl pro nás nezvyk, takže jsme si pak udělali bramboráky a cizinci z nich byli taky nadšení,“ řekla patnáctiletá Jana Vitásková z Prostějova. Líbil se jí celý program oslav, ale nejvíc samotné zahájení.

„Měla jsem možnost nést na zahajovacím ceremoniálu vlajku, takže to byl asi jeden z nejlepších a nejsilnějších zážitků. Kdybych mohla jet zase, jela bych znova,“ popisovala Jana Vitásková, která si s sebou, podobně jako další skauti, přivezla několik kontaktů na zahraniční kolegy.