„Atmosféra je úžasná, jinými slovy to popsat ani nejde. Je tu čtyřiatřicet tisíc skautů ze sto padesáti zemí světa. Všichni jsou velmi přátelští a vstřícní," popisují skauti Jiří Janů a Jan Zdařil.

„Každý večer jsou v hlavní stanu přehlídky všech kultur, na které se schází úplně všichni. Po ukončení se navštěvujeme a vyměňujeme si šátky, nášivky a trička, někdy se také zveme na večeři," pokračují skauti a vzpomínají na přílet. Začátek pobytu snadný úplně nebyl. „Ihned po příjezdu jsme museli čelit japonskému podnebí. Je tu neuvěřitelné vedro a vlhko a chvíli nám trvalo než jsme si na to zvykli," přiznávají.

Světové setkání skautů a skautek, nebo-li Jamboree jsou olympiádou a výstavou EXPO dohromady. Hlavním smyslem jamboree je poznávání lidí různých národností, kultur, jazyků a náboženství.

„Program tu mají dobře naplánovaný, neustále jezdíme po různých atrakcích. Jediné co nám tu tak trochu vadí a chybí, je koupání v moři. Organizátoři nám to nedovolí, zřejmě z důvodu bezpečnosti. Jinak pozdravujeme z Japonska a šíříme ducha jednoty, což je i motto Jamboree," doplňují skauti z Doloplaz, Velkého Týnce – Čechovic a Zlatých hor. 

Co je Světové skautské jamboree První světové skautské jamboree se uskutečnilo v roce 1920 ve Velké Británii. Od té doby se každé čtyři roky potkávají tisíce skautek a skautů, aby vždy na jiném místě zažili dva týdny plné aktivit a dobrodružství. Hlavním smyslem jamboree je poznávání lidí různých národností, kultur, jazyků a náboženství. Světová skautská jamboree jsou olympiádou a výstavou EXPO dohromady. Všechny zúčastněné státy mají na jamboree svůj výstavní prostor, tedy jakýsi expo stánek. Čeští skauti prezentují krásnou krajinu České republiky, naše sportovní úspěchy, české vynálezy a samozřejmě také české osobnosti, které zná celý svět. Zdroj: www.jamboree.cz