Do partnerského města Olomouce – amerického Owensboro – odletěli skauti z Velkého Týnce, Doloplaz, Štarnova, Olomouce a Štěpánova koncem června.

Tentokrát se výměnného měsíčního pobytu zúčastnila mládež ve věku od 14 do 19 let, každý z nich musel zaplatit přibližně 25 tisíc korun za letenku a kapesné.

„Tamní letní tábor je často obrovský areál až pro šest set dětí. Pobyty jsou týdenní, skauti nemají žádné služby v kuchyni nebo při zajišťování provozu tábora. Mohou si sami vybrat, kterých zájmových a sportovních aktivit se zúčastní. Překvapilo nás, že skauti jsou už od dětského věku od sebe striktně odděleni. Tábory jsou buď dívčí, nebo chlapecké, rozhodně ale nejsou smíšené jako u nás,“ popsala rozdíly vedoucí skupinky Mirka Jindrová z Olomouce.

Skauty z Olomoucka překvapilo také stravování v amerických rodinách, mysleli si, že tamní ženy se vaření moc nevěnují.

„My jsme však měli opačnou zkušenost. K snídani nám vždycky upekly nějaký koláč a připravovaly teplé večeře. Často nás překvapily nezvyklé kombinace jídel. Například k masu jsme dostali přílohu z ovoce smíchaného se zeleninou. Moc nám chutnaly jejich cukrovinky a zmrzlina plná velkých kusů ovoce a čokolády. Tamní rodiny do restaurací nechodily, bylo vidět, že zbytečně neutrácejí a počítají každý dolar,“ řekla šestnáctiletá Bára Hansmannová z Velkého Týnce.

Další zajímavou zkušeností bylo zjištění, že v Americe se netřídí odpadky. „Všude se tam jí plastovými příbory a zplastových talířů. Nikde ale neuvidíte kontejnery na plasty. Netřídí se v táborech, ve firmách ani v domácnostech. Dozvěděli jsme se, že je to prý moc drahé a složité. Jen minimum rodin je ochotných třídit aspoň PET lahve a papír. Pak je však musejí naložit do auta a sami odvézt do sběrného dvora,“ řekla devětadvacetiletá Mirka.

Hanáci seznámili Američany s tradičními lidovými tanci, které jim předváděli v pravých hanáckých krojích. „Upekli jsme jim taky bramboráky. Největší problém byl sehnat tam majoránku, sáček stál čtyři dolary. Spřátelili jsme se natolik, že si píšeme e-maily a posíláme fotky. Za dva roky by se skauti z Owensbora měli podívat zase k nám do Olomouce,“ dodala Bára