Nebude se v něm jenom sportovat, projekt za 200 milionů korun se soustředí také na výzkum životního stylu nebo civilizačních chorob.

Řadu profesionálních sportovišť s moderní technologií už otestoval student Univerzity Palackého Michal Vorlíček.

„Vyzkoušel jsem si spoustu zajímavých aktivit. Nejvíc mě zaujala skisjezdovka. Jezdím na snowboardu, takže jsem si mohl tenhle sport užít v době, kdy na horách není sníh. Na nácvik akrobatických skoků ve vzduchu se zase dá využít velká trampolína," svěřil se mladý muž, který okusil i několik kolektivních sportů v místní tělocvičně a posiloval ve fitcentru.

Nechal si také komplexně proklepnout svoje tělo a doporučit si konkrétní program, na který by se měl zaměřit.

Právě výzkum v oblasti zdraví je prioritou vědeckotechnického parku.

„Nůžky mezi těmi, kteří se zdravému životnímu stylu intenzivně věnují a těmi, kteří se touto problematikou vůbec nezabývají, se rozevírají stále více. Park má za úkol zabývat se výzkumem zdraví, životního stylu, prevencí zdravotních rizik současné civilizace," vysvětlil Zbyněk Svozil, děkan fakulty tělesné kultury.

Oživí Neředín

Podle rektora univerzity Jaroslava Millera přitáhne komplex do Olomouce řadu sportovců a odborníků, kteří se soustřeďují na diagnostiku. „Umožní také oživení Neředína, jakožto odlehlejší části Olomouce," dodal rektor.

Vrcholoví sportovci budou v centru pilovat tréninkový program, protáhnout tělo tu mohou rekreační sportovci, k dispozici jsou pohybové a vzdělávací programy a každý má příležitost dozvědět se něco o své aktuální kondici.

„Ten, kdo se stane členem BALUO klubu nebo se přihlásí do našich programů, se anonymně zapojí do výzkumu v oblasti prevence civilizačních onemocnění. Získané poznatky poslouží k optimalizování pohybové aktivity pro danou skupinu obyvatelstva a k doporučením a výstupům pro širokou veřejnost v České republice," ujistila ředitelka parku Ilona Hapková.

Detaily, jež na sebe navazují

Projekt odstartoval položením základního kamene v srpnu 2014, jeho realizace se ujala firma GEMO Olomouc.

„Celá stavba je složená z mnoha detailů, které na sebe navazují," zdůraznil Ondřej Foukal, ředitel Divize Morava, Slovensko GEMO. Upozornil třeba na to, že fasáda budovy je obložená panely a slouží částečně jako lezecká stěna.

Celkově se výdaje za Aplikační centrum BALUO vyšplhaly zhruba na 200 milionů korun, velkou část financí získala univerzita z dotačních programů.