„Hledáme provizorní řešení, zda bude možné instalovat sítě. Pokud to půjde, výstavu ponecháme,“ popsal aktuální situaci ředitel VMO Jakub Ráliš poté, co v pondělí 23. ledna posoudil stav klenby a dalších prvků statik.

Odborníci nyní budou řešit možné uchycení bezpečnostních sítí, které by zachytily omítku, pokud by se kvůli prasklinám v konstrukci i nadále drolila ze stropu historického sálu.

„Jestliže toto řešení technicky možné nebude, výstavu budeme muset definitivně zavřít. Každopádně je snaha jít cestou tohoto provizoria,“ sdělil ředitel.

Stěžejní výstava roku

Návštěvníci by se pak, zhruba za dva měsíce, mohli do sálu svaté Kláry vrátit a užít si stěžejní výstavu letošního roku, kterou během prvního měsíce zhlédly tři tisíce lidí. Výstava má podle plánu končit v srpnu. V případě, že bude znovu zpřístupněna, VMO ji prodlouží do října.

„Na podzim, anebo ještě dříve, pokud se nepodaří provizorní řešení, se musí začít s opravou, dodal Ráliš.

Problém s klenbou není nový. Ví o něm vlastník objektu, kterým je Olomoucký kraj, i vedení VMO několik let. Statik se už dříve vyjadřoval, že oprava je nutná. Existuje projekt i stavební povolení. Náklady na opravu byly odhadnuty na šest milionů korun.

Na zhoršení stavu v posledních měsících se mohla podepsat špatně provedená rekonstrukce střechy před dvěma roky za více než 30 milionů korun. Střechou na několika místech zatéká. VMO zakázku reklamuje.

Projekt Dětský svět, který provádí životem dítěte v posledních 200 letech, má u návštěvníků od počátku úspěch. Velkou část výstavy tvoří hračky, přičemž ty nejstarší pocházejí z 19. století. Jsou zde i interaktivní prvky, například skluzavka nebo počítačová hra. Děti mohou díky unikátní přehlídce vidět, jak a s čím dováděli jejich rodiče. Starším návštěvníkům zase umožní, aby se přenesli do svých bezstarostných let.

Další zajímavé expozice přírody, historie i etnografie jsou v muzeu stále otevřené bez omezení. „Například naši novou stálou expozici "Příroda - od počátku bez konce" si určitě nenechte ujít…,“ zve VMO všechny zájemce.

Muzeum sídlí na náměstí Republiky v komplexu někdejšího kláštera klarisek s kostelem sv. Kláry. Původně gotický klášter byl barokně přestavěn v druhé polovině 18. století a je památkově chráněn. Klášter byl zrušen roku 1782 dekretem císaře Josefa II. a jeho budovy byly využívány k různým účelům. Hlavním sídlem VMO je od roku 1951.

V současné době má VMO, jehož zřizovatelem je Olomoucký kraj, přes 1 000 000 sbírkových předmětů a z hlediska rozsahu své sbírky se řadí mezi největší muzea v České republice.