Ministr kultury Václav Jehlička (KDU-ČSL) včera v Olomouci oznámil, že stát chce peníze na stavbu čerpat z evropských fondů. „Olomoucké Muzeum umění je vedle Národní galerie nejvýznamnější institucí galerijního charakteru v republice s mezinárodním přesahem. Středoevropské forum současného umění zapadá do filozofie této instituce,“ prohlásil Jehlička.

Spolu se sbírkami by v nové přístavbě na ploše 1800 metrů čtverečních sídlilo i studijní středisko, v zadní části sochařská expozice. Součástí chystaného projektu je také rekonstrukce stávající muzejní budovy. „Forum by mohlo podchycovat různorodé projevy výtvarné kultury středoevropského regionu a budovat jeho stálé expozice. Pořádalo by krátkodobé výstavy i větší přehlídky typu bienále a zahrnovalo by i nový centrální depozitář uměleckých děl a mezinárodní badatelské centrum,“ naznačil ředitel Muzea umění Pavel Zatloukal. Soudí, že forum by přispělo také k vyváženosti mezi starým a moderním uměním. Mluvčí muzea Petr Bielesz vysvětlil, že základem fora by byly současné sbírky. „Zároveň bychom ale zahájili akvizice, tedy nákup nových uměleckých děl,“ upřesnil.

Náměstek hejtmana Pavel Horák (KDU-ČSL) se domnívá, že Středoevropské forum by Olomouc posunulo na turistickém žebříčku o celou kategorii výše. „V současné chvíli se dokončuje architektonický záměr. První vizualizace budou k dispozici asi za dva měsíce,“ dodal Horák. Vzhledem k tomu, že peníze z unie musí být vyčerpány do tří let po zahájení projektu, Horák předpokládá, že první návštěvník by do Středoevropského fora mohl vstoupit za tři roky – v roce 2010.

Muzeum umění spravuje více než pětašedesát tisíc sbírkových předmětů z oblasti malířství, sochařství, kresby, grafiky či fotografie. Byla mu svěřena správa uměleckých, sbírek olomouckého arcibiskupství, se 135 tisíci předměty. Ročně navštíví Muzem umění a jeho pobočku v podobě Arcidiecézního muzea 160 tisíc lidí.