„Konec letošního roku je plný událostí, které zasáhly do života nás všech. Bezprostředně po tragických událostech z 21. prosince v Praze jsme s pořadateli zvažovali vhodnost pořádání velkolepých oslav příchodu nového roku, a to s ohledem na pietu a bolest pozůstalých,“ informoval primátor Miroslav Žbánek.

Situaci nyní podle něj zkomplikovala i rozvodněná řeka Morava. Hladina ve středu krátkodobě překročila třetí povodňový stupeň – stav ohrožení. Pokles během dne byl zatím v jednotkách centimetrů. Pod druhý stupeň by se měla Morava v krajském městě dostat během čtvrtka.

Řeka Morava v Olomouci, most na Nových Sadech, U Dětského domova. V tu chvíli byla na 3. stupni povodňové aktivity, 27. prosince 2023
Morava v Olomouci již pozvolna klesá, lidé pořizují fotografie vzedmuté hladiny

„Zvýšená vodní hladina pro nás sice nakonec nepředstavuje bezprostřední ohrožení, ale i tak ovlivňuje průběh posledních dní a její důsledky budou ještě doznívat,“ vysvětloval Žbánek.

Pro uskutečnění letošního silvestrovského ohňostroje bylo původně vybráno nové bezpečné místo nedaleko centra, poblíž nákupní Galerie Šantovka.

„Všem, kteří se těšili na půlnoční silvestrovský ohňostroj, se za město Olomouc omlouvám, ale po bedlivé úvaze jsme se rozhodli ho nakonec zrušit,“ uvedl primátor Olomouce.

Silvestrovský běh 2022 v Olomouci, 31. 12. 2022
Je vám po Vánocích těžko? Dorazte na jubilejní Silvestrák do Smetanových sadů

Podle magistrátu není vhodné uskutečnit ohňostroj i s ohledem na zájmy ochrany přírody. „Kvůli vyššímu stavu vody v příbřežní zóně hlavního toku Moravy i Mlýnského potoka zvěř a ptáci mění svá stanoviště a mohli by po vyplašení ohňostrojem rychle opustit nocoviště a být dezorientovaní,“ poukázal vedoucí odboru životního prostředí Petr Loyka.

Město nyní zvažuje jiný, vhodnější termín pro pořádání velkolepého ohňostroje, například během oslav Svátků města.

„Věřím, že naše rozhodnutí Olomoučané pochopí a navzdory všemu oslaví příchod nového roku radostně a s nadějí v lepší dny,“ dodal Žbánek.

K pořádání oficiálních půlnočních oslav se Olomouc vrátila po téměř 10 letech - od roku 2015 se pořádal ohňostroj až v podvečer 1. ledna.