Největší zájem je především o hotely. Ubytování v horských chatách je ještě k dispozici.

Zcela obsazeno mají například v hotelu Karlov.

„Provoz nám začíná 26. prosince, protože přes Vánoce to bývá slabší. Už teď máme na Silvestra plno a z devadesáti devíti procent jsou uhrazené zálohy,“ řekla Marcela Onderková, provozní jmenovaného hotelu, který se nachází v Karlově pod Pradědem.

Podobně na tom jsou i například dva poskytovatelé ubytování v Petříkově.

„Na Vánoce i Silvestra máme plno a celou zimní sezonu máme již vyprodanou z osmdesáti tří procent,“ řekl majitel penzionu Kaste František Kaštyl.

Volná místa již zájemci neseženou ani v penzionu Svatý Martin v Petříkově.

„Prioritně jsme nabízeli týdenní pobyty od 26. prosince a v tuto chvíli již máme obsazeno,“ uvedl majitel Robert Kolář.

Poslední místa jsou však k dispozici například v hotelovém komplexu Avalanche v Dolní Moravici na Rýmařovsku.

„Místa na Silvestra zatím jsou, jde o jedenáct pokojů a tři sruby. Pokoje jsou většinou dvoulůžkové, ale je tam i jeden osmilůžkový. Letos jsme také rozšířili nabídku v areálu, kde jsme přistavili tři takzvaná rodinná apartmá,“ sdělila Lucie Roháčková, vedoucí recepce.

Chaty: je z čeho vybírat

Naopak řadu volných kapacit nabízí Cestovní agentura Chatař, která v nejvyšších moravskoslezských horách nabízí k pronájmu zhruba 110 chat a chalup.

„Na vánoční termíny máme volnou většinu nabízených objektů. Mnohem menší zájem než v minulosti je i o silvestrovské pobyty,“ uvedla za agenturu Alena Klimešová.

Zatímco ještě před dvěma roky byly chaty a chalupy na Silvestra předem beznadějně vyprodané, loni již byla situace horší. Letos se ale krize projevila naplno.

„Máme prodáno asi polovinu objektů, což je na tuto dobu málo. Největší zájem je o budovy v blízkosti sjezdovek, i v této kategorii ale mají letos zájemci ještě z čeho vybírat. Lidé zřejmě šetří, nehrnou se na hory za každou cenu,“ doplnila Klimešová.

Podle ní mají klienti zájem o dvou až třídenní pobyty, majitelé ale upřednostňují týdenní pobyty.

Letos poprvé by se měl otevřít nový lyžařský areál v Koutech nad Desnou. Zdejší majitelé hotelů a penzionů, však nyní čekají především na sníh.

„Je tu zatím spíše jaro a lidé vyčkávají a rozmýšlejí se. Máme volná místa na silvestrovské pobyty a ostatní jsou na tom podobně,“ uvedlo vedení hotelu Dlouhé Stráně.

Veronika Kolesárová + ČTK