Tradiční silvestrovský ani novoroční ohňostroj letos město Olomouc nepořádá.

„Bohužel jsme pořád ještě v situaci, kdy není moudré pořádat akce, na kterých se sejde spousta lidí, proto krizový štáb na svém posledním jednání nedoporučil konání oslav nového roku v režii města,“ vysvětlila mluvčí magistrátu Jana Doleželová.

Z nabídky Restaurace Entrée v Hotelu Theatre v Olomouci-Hodolanech.
Olomouc jako gastronomický tahák. Dárkové poukazy na Vánoce frčely ve velkém

Silvestrovský běh za každého počasí

Milovníci pohybu na čerstvém vzduchu mohou už během pátečního odpoledne vyrazit na již 38. ročník tradičního Silvestrovského běhu, který pořádá Liga stovkařů Olomouc. Prezentace účastníků začíná ve 13 hodin u hudebního pavilonu ve Smetanových sadech.

„Závod odstartuje o hodinu později pro všechny vzdálenosti společně. Oceněni budou nejrychlejší běžci na každé vzdálenosti. Po skončení běhu se koná tombola, kde budou slosovány kupony ze startovních čísel všech běžců,“ informoval pořadatel Tomáš Krejčí.

Olomoucký aquapark. Ilustrační foto
Kam v Olomouci "mezi svátky" - tady jsou naše tipy

Trať je podle něj možné absolvovat na dětském odrážedle, běžet mohou i rodiče s kočárkem a kdo chce, může si ji projít také pěšky.

„Silvestrovský běh není závodem a koná se za každého počasí. Přijďte se s námi rozloučit se starým rokem a zúčastnit se veřejného běhu,“ pozval Tomáš Krejčí. Účastníci si mohou vybírat ze tří vzdáleností a uběhnout třeba jen jedno kolo o délce 1 300 metrů, dvě kola o délce 2 600 metrů nebo čtyři o délce 5 200 metrů. Startovné je dobrovolné.

Procházka do přírody

Kdo místo běhu dává přednost procházkám do přírody, může se projít na oblíbené olomoucké Poděbrady. Tamní bistro myslí na návštěvníky přírodního areálu i na přelomu roku a připraví pro ně různé dobroty na grilu.

„V pátek kolem poledne nabídneme burgery a hot dogy, v nabídce nebude chybět ani tatarák. Na prvního ledna pak připravíme tradiční novoroční kýtu z grilu. Otevřeno bude po oba dny od jedenácti dopoledne až do západu slunce,“ informoval provozovatel bistra Jiří Holub.