Pouze několik jednotlivců nezvládlo přísun alkoholu, a proto skončili na záchytce. Nejvíce práce – i když méně než v jiných letech – měli lékaři ve fakultní nemocnici.
„Nejvážnější zranění, které způsobila zábavní pyrotechnika, utrpěl šestačtyřicetiletý muž. Výbuch petardy mu zhruba v jednu hodinu ráno popálil oko a v jeho okolí část tváře. Bude muset podstoupit operaci,“ uvedl včera tiskový mluvčí olomoucké fakultní nemocnice Egon Havrlant.
Lékaři museli v průběhu noci ze silvestra na Nový rok ošetřit i další dva zhruba dvacetileté mladíky, kterým třaskaviny způsobily lehčí popáleniny. „Oba případy lékaři na traumatologickém oddělení vyřešili ambulantně a pacienti mohli jít ještě v noci domů,“ dodal Havrlant.
Podobné to bylo i s šestnáctiletým hochem, kterému dělobuch explodoval u ucha. Po ošetření jej odborníci také poslali domů.
Záchranky vyjížděly v celém kraji zhruby osmdesátkrát, z toho pětatřicetkrát na Olomoucku.
„Silvestr byl určitě klidnější než před rokem. Tehdy jsme totiž zaznamenali kolem sto třiceti výjezdů. Navíc zranění, při nichž jsme museli pomáhat, byla méně závažná než na přelomu let 2007 a 2008,“ uvedl Jan Weinberg ze Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje.
„Kromě čtyř úrazů způsobených pyrotechnikou většinu zranění zapříčinil alkohol. Pomáhali jsme hlavně při úrazech hlavy po pádech, ale také při zranění po proběhnutí skleněnými dveřmi. Dokonce jsme ošetřili jednoho nezletilého, který si ublížil pod vlivem alkoholu,“ dodal.
Hasiči přes noc vůbec nemuseli vyjíždět k silvestrovským požárům. Olomoucká policie během oslav řešila jen několik přestupků vůči veřejnému pořádku a také pár potyček na ulici.
„Ty incidenty společně s barovou rvačkou byly většinou spojené s alkoholem,“ uvedla mluvčí olomoucké policie Marta Vlachová.
Přemíra alkoholu přivedla do záchytné stanice v olomoucké Vojenské nemocnici na Klášterním Hradisku pouze pět lidí. Čtyři z nich byli muži a jedna žena.